Azərbaycan Universitetinin tələbələri 48-ci ICPC müsabiqəsinin dörddəbir final mərhələsinə vəsiqə qazanıb
Azərbaycan Universitetinin tələbələri  48-ci ICPC müsabiqəsinin dörddəbir final mərhələsinə vəsiqə qazanıb
01 noyabr 2023
Baxış sayı: 2317
Azərbaycan Universitetinin İnformasiya – kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin tələbələri Ülvi Ramil oğlu Sadıqzadə (İnformasiya texnologiyaları, II kurs), Yunis Tofiq oğlu Bədəlov (İnformasiya təhlükəsizliyi, II kurs) və Eyvaz Əşrəf oğlu Bayramovdan (Kompüter mühəndisliyi, III kurs) ibarət komandası “48-ci ICPC - Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsi”nin Azərbaycan üzrə dörddəbir final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
Azərbaycan Universiteti təsnifat mərhələsində 7 komanda ilə təmsil olunub. Dörddəbir final mərhələsinə vəsiqə qazanan komanda üzvlərinə yüksək nailiyyət sertifikatı, digər iştirakçılara isə həvəsləndirici sertifikat təqdim olunub.
Müsabiqənin Azərbaycan üzrə təsnifat mərhələsində (kvalifikasiya turu) 23 ali təhsil müəssisəsindən 167 komanda iştirak edib. Hər komanda üç tələbə və komanda rəhbərindən ibarət olub. Komandalara 5 saat ərzində 13 alqoritmik məsələni C, C++, Java və ya Python proqramlaşdırma dillərində həll etmək tapşırığı verilib. Qiymətləndirmə avtomatik qiymətləndirmə sistemi ilə aparılıb.
5 noyabr 2023-cü il tarixində keçiriləcək Azərbaycan üzrə dörddəbir final mərhələsində 58 komanda iştirak edəcək. Bu mərhələni müvəffəqiyyətlə bitirəcək komandalar 10-14 dekabr 2023-ci il tarixlərində Gürcüstan Respublikasının Kutaisi şəhərində keçiriləcək “48-ci ICPC Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsi”nin yarımfinal mərhələsində və Cənubi Qafqaz açıq çempionatında (komanda və fərdi) iştirak etmə hüququ əldə edəcəklər.

Students of Azerbaijan University qualified for the quarterfinals of the 48th ICPC competition
The team consisting of students of ICT Faculty of Azerbaijan University Ulvi Ramil oglu Sadigzade (Information Technology, 2nd year student), Yunis Tofig oglu Badalov (Information Security, 2nd year student) and Eyvaz Ashraf Oglu Bayramov (Computer Engineering, 3rd year student) qualified for the quarterfinals of the “48th ICPC - International Collegiate Programming Contest” in Azerbaijan.
Azerbaijan University was represented by 7 teams in the qualifying round. The team members who qualified for the quarter-finals were awarded a certificate of high achievement, and the other participants were awarded a certificate of encouragement.
167 teams from 23 higher education institutions took part in the Azerbaijan qualification round of the competition. Each team consisted of three students and a team leader. Teams were tasked with solving 13 algorithmic problems in C, C++, Java or Python programming languages within 5 hours. The assessment was carried out using an automatic assessment system.
58 teams will participate in the quarter-final stage for Azerbaijan, which will be held on November 5, 2023. The teams that will successfully complete this stage will have the right to participate in the semi-final stage of the “48th ICPC - International Collegiate Programming Contest” to be held in Kutaisi, Republic of Georgia on December 10-14, 2023 and in the South Caucasus Open Championship (team and individual).