17.05.2022 290Azərbaycan Universitetinin tərəfdaş olduğu “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) Erasmus+ layihəsinin tərəfdaşları İsveçdə səfərdədir. Bakı Biznes Universitetinin koordinatoru olduğu və Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən layihənin 16-20 may 2022-ci il tarixlərini əhatə edən “Ali təhsil sisteminin inkişafında rektorlar konfransının rolu” adlı növbəti seminarına İsveçin nüfuzlu universitetlərindən biri olan Kral Texnologiya Universiteti ev sahibliyi edir. Seminar Azərbaycanda rektorlar konfransının yaradılması və ali təhsilin inkişaf etdirilməsi üçün Avropa təcrübəsinin öyrənilməsinə həsr edilib. Sözügedən tədbirdə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin nümayəndəsi, layihənin tərəfdaşı olan 15 Azərbaycan universitetindən 3 rektor, 20 müxtəlif sahələr üzrə prorektor və digər rəhbər şəxslər iştirak edirlər. Azərbaycan Universitetini səfərdə rektorun müşaviri, Beynəlxalq magistratura və doktorantura mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva ilə Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Bəxtiyar Bədəlov təmsil edir.
Tədbirdə İsveç, Litva, Finlandiya və Polşa Rektorlar Konfransının səlahiyyətli nümayəndələrinin, Kral Texnologiya Universitetinin, Stockholm Universitetinin və Haaga-Helia Tətbiqi Elmlər Universitetinin rektorlarının iştirakı nəzərdə tutulub. Həmçinin seminarın növbəti günlərində Avropa Universitetlər Birliyinin Baş katibinin müavini Monika Steinelin “Sərhədsiz universitetlər - 2030 gələcəyə baxış” mövzusunda təqdimatı planlaşdırılıb.

17.05.2022 294Partners of the Erasmus + project "Creation of the Conference of Rectors in Azerbaijan" (ECAR), in partnership with University Azerbaijan, are visiting Sweden. The Royal University of Technology, one of Sweden's most prestigious universities, is hosting a seminar on "The Role of the Rectors' Conference in the Development of the Higher Education System" co-ordinated by Baku Business University and funded by the European Commission from 16 to 20 May 2022. The seminar was dedicated to the study of European experience for the establishment of a conference of rectors and the development of higher education in Azerbaijan. The event is attended by a representative of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, 3 rectors from 15 Azerbaijani universities, 20 vice-rectors and other leaders in various fields. Azerbaijan University is represented by Nushaba Guliyeva, Advisor to the Rector, Director of the International Master's and Doctoral Center, and Bakhtiyar Badalov, Head of the International Relations Department.
The event will be attended by authorized representatives of the Rectors' Conference of Sweden, Lithuania, Finland and Poland, rectors of the Royal University of Technology, Stockholm University and The Hague-Helia University of Applied Sciences. In the next days of the seminar, Monica Steinel, Deputy Secretary General of the European University Association, will make a presentation on "Universities without Borders - Vision for the Future 2030".