Azərbaycan Universiteti Çankırı Karatekin Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
Azərbaycan Universiteti ilə Türkiyənin Çankırı Karatekin Universiteti arasında əməkdaşlığa dair memorandum, həmçinin “Erasmus” mübadilə proqramı çərçivəsində birgə fəaliyyətə dair protokol imzalanıb. Sənədləri Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva və Çankırı Karatekin Universitetinin rektoru Harun Çiftçi imzalayıblar.
Nümayəndə heyətləri arasında Azərbaycan Universitetində keçirilən görüşdə rektor Səadət Əliyeva rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyəti, keçdiyi inkişaf yolu, təhsil pillələri, tədris olunan ixtisaslar, yetişdirdiyi kadrlar və beynəlxalq əlaqələri, o cümlədən universitetin hədəfləri haqqında məlumat verib. Rektor bildirib ki, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi prioritet istiqamətlərdən biridir və bu məsələdə Türkiyə universitetləri ilə əlaqələr birinci yerdə durur.
Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov qardaş ölkənin numayəndə heyətinə elmi fəaliyyət haqqında məlumat verib. Prorektor bildirib ki, Nazirlər Kabineti tərəfindən ali məktəblərə "tədqiqat universiteti" statusu verilməsi üçün tələblər müəyyənləşdirilib. Bu statusun alınması Azərbaycan Universitetinin öncəlikli hədəflərindən biridir və bu istiqamətdə müvafiq işlər görülür. İndekslənən jurnallarda çap edilən məqalələrin sayına görə Azərbaycan Universiteti respublika universitetləri arasında ikinci yerdədir. Scopus bazasının 2022-ci il üzrə “Scimago Institutions Rankings” hesabatına görə isə universitet elmi tədqiqat aktivliyi üzrə böyük uğura imza ataraq Q1 kateqoriyası ilə dünya reytinqinə daxil olub və respublika üzrə 3-cü yerdə qərarlaşıb. Siyahıda Azərbaycandan 4 universitet, 3 elmi institut və 1 elmi mərkəz olmaqla cəmi 8 qurum yer alıb.
Çankırı Karatekin Universitetinin rektoru Harun Çiftçi öz növbəsində rəhbərlik etdiyi ali məktəb haqqında məlumat verib. Harun Çiftçi bildirib ki, Azərbaycan və Türkiyə arasındakı münasibətlər qürur duyulacaq bir mərhələdədir. Prezidentlər İlham Əliyev ve Recep Tayyip Erdoğanın başlatdığı işləri təhsil sahəsində də davam etdirmək arzusundadırlar. Rektor əməkdaşlıq çərçivəsində görüləcək işlərin  təkcə universitetlər üçün  deyil Türkiyə və Azərbaycan üçün də böyük fayda verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Çay süfrəsi arxasında davam edən görüşdə tərəflər arasında əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətləri haqqında, universitetlərin beynəlmiləlləşməsi,  müəllim və tələbə mübadiləsinin təşkili, o cümlədən birgə elmi tədqiqat işlərinin, elmi tədbirlərin təşkili və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb, Türkiyə - Azərbaycan münasibətlərinin möhkəm təməllərə malik olduğu və daim yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiği vurğulanıb. Bildirilib ki, ölkələrimiz arasında qardaşlıq və dostluq münasibətləri bir sıra sahələr üzrə keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyub, Azərbaycan və Çankırı Karatekin universitetləri elm və təhsil sahəsində bu yeni mərhələyə töhfə veməkdən böyük məmnunluq duyacaqlar.
Çankırı Karatekin Universitetinin nümayəndə heyətinin tərkibində rektor  Harun Çiftçi, prorektor Hüseyin Odabaş, İslam elmləri fakültəsinin dekanı Abdulselam Arvas, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri və Erasmus Proqram Koordinatoru Şuayip Turan, Sosial elmlər institutunun müdiri  Çoşkun Polat və Karyera Mərkəzinin müdiri Barış Öztuna yer alıb.

Azerbaijan University will cooperate with Chankiri Karatekin University
02.06.2022 462A memorandum of cooperation was signed between Azerbaijan University and Chankiri Karatekin University of Turkey, as well as a protocol on joint activities within the Erasmus exchange program. The documents were signed by the rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva and the rector of Chankiri Karatekin University Harun Chiftchi.
At the meeting held between the delegations at Azerbaijan Universiy, Rector Saadat Aliyeva informed about the activities of the higher education institution, its development, stages of education, specialties taught, personnel and international relations, as well as the goals of the university. The rector said that the expansion of international cooperation is one of the priorities, and in this regard, relations with Turkish universities are in the first place. Vice-rector for scientific affairs of Azerbaijan University Yusif Gasimov briefed the delegation on scientific activities. The vice-rector said that the Cabinet of Ministers has set requirements for granting universities the status of "research university". Obtaining this status is one of the priority goals of the University of Azerbaijan and relevant work is being done in this direction. According to the number of articles published in indexed journals, Azerbaijan University ranks second among the universities of the republic. According to the Scopus database Scimago Institutions Rankings for 2022, the university has achieved great success in research activities, entered the world rankings in the Q1 category and ranked third in the country. The list includes only 8 institutions from Azerbaijan, including 4 universities, 3 scientific institutes and 1 scientific center.
Rector of Chankiri Karatekin University Harun Chiftchi, in turn, gave information about the university he heads. Harun Ciftci said that the relations between Azerbaijan and Turkey are at a stage to be proud of. Presidents Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan want to continue the work they started in the field of education. The rector expressed confidence that the work to be done in the framework of cooperation will be of great benefit not only for universities but also for Turkey and Azerbaijan.
The sides exchanged views on various areas of cooperation, internationalization of universities, organization of teacher and student exchanges, as well as joint research, scientific events and other issues of mutual interest. Turkey-Azerbaijan relations have a solid foundation. It was emphasized that it is constantly evolving. It was noted that the fraternal and friendly relations between our countries have entered a qualitatively new stage in a number of areas, Azerbaijan University and Chankiri Karatekin University will be very pleased to contribute to this new stage in science and education.
The delegation of Chankiri Karatekin University included Rector Harun Chiftchi, Vice Rector Huseyin Odabaş, Dean of the Faculty of Islamic Sciences Abdulselam Arvas, Head of International Relations and Erasmus Program Coordinator Shuayip Turan, Director of the Institute of Social Sciences Joshkun Polat and Director of the Career Center Barish Oztuna.