• 2022/2023-ci tədris ili üçün magistratura üzrə boş qalan yerlər
Azərbaycan Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdə ümummilli liderin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, dövlət himni səsləndirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə universitetin rektoru Səadət Əliyeva açıb. Rektor qeyd edib ki, bu gün bütün dünya azərbaycanlıları ümummilli liderin əziz xatirəsini ehtiramla yad edir, dünyanın hər nöqtəsində anım mərasimləri təşkil olunur. O, müdrikliyi və cəsarəti ilə Azərbaycan xalqının sevgisini qazanıb, ölkəmizin taleyində ciddi dönüşlərə imza atmış dahi şəxsiyyət kimi yaddaşlarımızda əbədiləşib. Xalqımız özünün ən ağır məqamlarında Heydər Əliyevin dövlətimizin maraqlarını qoruyacaq ən düzgün qərarı verəcəyinə inanıb və xalqın bu inamı ona güc verib. Onun həyatı, fəaliyyəti, keçdiyi yol bizim üçün rəhbərdir, dediyi sözlər və arzuları, təməlini qoyduğu dövlətçilik məktəbi bu gün də yaşayır. Ölkəmizin beynəlxalq mövqelərinin möhkəmlənməsi və iqtisadi olaraq qüdrətlənməsində əsas amil olan ümummilli liderin siyasi kursu bu gün prezidentimiz İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Rektor çıxışında Heydər Əliyevin gənclərə çox güvəndiyini vurğulayıb və ümummilli liderin elm və təhsilə olan diqqət və qayğısından da danışıb.
Tədbirdə tarix elmləri doktoru, prof. Qabil Əliyev, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Qadir Səfərov və magistratura tələbəsi Afiq Nadirov ümummilli liderin zəngin ictimai-siyasi fəaliyyətinin müxtəlif məqamları haqqında danışıb. Çıxışlarda qeyd olunub ki, ictimai-siyasi quruluşdan asılı olmayaraq, istər  sovet dövründə, istərsə də müstəqillik illərində - bütün dövrlərdə Heydər Əliyev əsl lider olub.
Tədbir Baba Vəziroğlunun “Sən elə bir zirvəsən ki” şeirinin səsləndirilməsi ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, universitet rəhbərliyi Fəxri Xiyabanı ziyarət edərək ümummilli liderin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə tər güllər qoyublar. Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi anılıb, məzarı üzərinə tər güllər düzülüb.
Ümummilli liderin universitetin foyesindəki büstünün önünə əklil qoyulub, xatirəsi ehtiramla yad edilib.

Commemorative ceremony in honor of the national leader Heydar Aliyev at Azerbaijan University
At Azerbaijan University was held a commemorative ceremony dedicated to the memory of the national leader Heydar Aliyev.
The national leader was remembered with a minute of silence and the state anthem was played.
In her opening speech, the rector of the university Saadat Aliyeva emphasized that the world azerbaijanis commemorate this day respectfully and remembrance ceremonies are held in every part of the world in honor of our national leader. Heydar Aliyev gained the respect of the Azerbaijani nation with his wisdom and courage and left a mark as a notable figure who achieved a phenomenal success in the history of our country. During disturbances and tough period, our nation always believed in Heydar Aliyev’s determination to make the right decision to support the interests of our state and that is what namely the national leader took inspiration from. His life and activity have always guided us and his speeches and desires and the statehood school he founded still keep its effectiveness. The political course of the national leader which was a key factor in strengthening of the international positions of our country and its economic development is now successfully continued by our president Ilham Aliyev.
The rector in her speech also noted that Heydar Aliyev used to believe in the young generation and that he paid special care and attention to science and education.
In the event, Doctor of Historical Sciences professor Gabil Aliyev, Doctor of Philosophy Gadir Safarov and master degree student Afig Nadirov touched on different points of the abundant social-political activity of the national leader. It was mentioned in all the speeches that, Heydar Aliyev has always been a genuine leader, regardless of the social-political situation, both in the Soviet period and in the period of independence.
The ceremony was concluded with the poem “San ela bir zirvasan” of Baba Vaziroghlu.
The university management staff visited and respectfully commemorated the national leader in the Alley of Honors and laid fresh flowers at his grave. The outstanding ophtalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva was also commemorated and flowers were laid on her grave.
A wreath was laid in front of the bust of the national leader at university foyer to pay tribute to his honor.