İKT tələbələri üçün “Red Team” və “Blue Team” üzrə ikigünlük təlim keçirilib
Azərbaycan Universitetinin İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) fakültəsinin tələbələri üçün Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları  Assosiasiyasının (AKTA) dəstəyi ilə “MilliSec” kibertəhlükəsizlik şirkəti tərəfindən “Red Team” və “Blue Team”  üzrə ikigünlük təlim keçirilib. Təlimlər praktiki əsaslı, real keyslər üzərindən nümunələrlə aparılıb.
Təlimin ilk günü “Red Team” üzrə təlimçi Zaur Qasımov “Serverlər və onların hücum vektorları”, “Port skanına giriş”, “Port skanının tətbiqi”, “Zəifliyin aşkarlanması və istismarı” mövzularında çıxış edib. Sonda “Real dünya hücum senariləri” mövzusunda CTF müsabiqəsi təşkil olunub.
Təlimin ikinci günü isə “Blue Team” üzrə təlimçi Fəxrim Səfərov “SIEM anlayışı, qurulması və konfiqurasiyası”, “XDR anlayışı, qurulması və konfiqurasiyası”, “CTI anlayışı, rolu və istifadə qaydası” mövzularında təqdimat edib. Təlimin sonunda CTF müsabiqəsi keçirilib.
Müsabiqənin nəticəsinə görə İnformasiya texnologiyaları ixtisası üzrə III kurs tələbəsi Abdulvahab Poladzadə I yerə, Kompüter mühəndisliyi ixtisası üzrə III kurs tələbəsi Nahid Hüseynli II yerə,  İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə III kurs tələbəsi Yunis Bədəlov isə III yerə layiq görülüb. Qaliblərə “MilliSec” şirkəti tərəfindən sertifikat və hədiyyələr, bütün iştirakçılara isə sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, yarışın qalibləri  10 universitetin tələbələri  arasında təşkil olunacaq  CTF (Capture the Flag) yarışlarında Azərbaycan Universitetini təmsil edəcəklər.

Two-day “Red Team” and “Blue Team” training held for ICT students
A two-day training session on “Red Team” and “Blue Team” was organized for students of the ICT Faculty at Azerbaijan University by the MilliSec cybersecurity company, with the support of the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan (AKTA). The training sessions were practical in nature and based on real-life scenarios.
On the first day, Red Team trainer Zaur Gasymov delivered a series of presentations covering topics such as servers and their attack vectors, introduction to port scanning, practical port scanning, and vulnerability detection and exploitation. The day concluded with a Capture the Flag (CTF) competition based on realistic attack scenarios.
The second day was led by Blue Team trainer Fakhrim Safarov, who presented on SIEM: concept, deployment and configuration, XDR: concept, deployment and configuration, and CTI: concept, its role, and application. CTF competition was held at the end of the training.
Based on the results of the competition, Abdulvahab Poladzada, a 3rd-year student majoring in Information Technologies, won 1st place, Nahid Huseynli, a 3rd-year student majoring in Computer Engineering, won 2nd place, and Yunis Badalov, a 3rd-year student majoring in Information Security, secured 3rd place. The winners received certificates and prizes from MilliSec, while all participants were awarded certificates of completion.
It is worth noting that the winners of this competition will go on to represent Azerbaijan University in the upcoming inter-university CTF tournament, which includes participants from ten universities across the country.