Bu gün Təhsil Naziri Mikayıl Cabbarovun ad günüdür
Azərbaycan Universitetinin kollektivi adından Mikayıl müəllimi ad günü münasibətilə təbrik edir, ən xoş, ən səmimi arzularımızı bildiririk!
Azərbaycan Respublikasının Təhsil Naziri Mikayıl Çingiz oğlu Cabbarov 1976-cı il sentyabrın 19-da Bakı şəhərində anadan olub. 1997-ci ildə Bakı Dövlət Universitetinin beynəlxalq hüquq fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. .
1997-1998-ci illərdə ABŞ-ın Kaliforniya ştatının Sakramento şəhərindəki Pasifik Universitetinin Macgeorge hüquq məktəbində hüquq, 2004-cü ildə isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində iqtisadiyyat üzrə magistr dərəcələri alıb.
1999-cu ildən ABŞ-ın Nyu-York ştatında Vəkillər Kollegiyasının (New York Bar) üzvüdür.
Əmək fəaliyyətinə 1995-ci ildən bank sektorunda başlayıb, 1999-2002-ci illərdə hüquq şirkəti və özəl sektorda hüquqşünas kimi fəaliyyət göstərib.
2002-2003-cü illərdə iqtisadi inkişaf nazirinin müşaviri, 2003-2004-cü illərdə Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) prezidenti vəzifələrində çalışıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 20 fevral tarixli Sərəncamı ilə iqtisadi inkişaf nazirinin müavini vəzifəsinə təyin edilib. Həmin vəzifədə işlədiyi dövrdə beynəlxalq maliyyə qurumları ilə əməkdaşlıq, xarici iqtisadi əlaqələr, xarici investisiya siyasəti, beynəlxalq arbitrajlarda hüquqi məsələləri və korporativ idarəetmə kimi fəaliyyətlərin əlaqələndirilməsini həyata keçirib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2009-cu il 6 mart tarixli Sərəncamı ilə Nazirlər Kabineti yanında "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilib.
İctimai həyatda fəal rol oynayır. 1996-1997-ci illərdə Azərbaycan Gənclər Təşkilatları Forumunun sədr müavini seçilib. “Nə? Harada? Nə vaxt?” və “Breyn-Rinq” oyunlarının fəal üzvü olub.
1994-1997-ci illərdə “Atəşgah” Bakı Bilicilər Klubunun prezidenti olub.
Müxtəlif illərdə MDB və dünya çempionu adını qazanıb. 1997-ci ildə Rusiyanın 1-ci kanalında yayımlanan “Nə? Harada? Nə vaxt?” oyununda Azərbaycandan olan ilk bilici olub.
Ailəlidir, 2 övladı var.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 19 aprel tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Naziri təyin edilib.

Today is the birthday of Minister of Education Mikayil Jabbarov
On behalf of the staff of Azerbaijan University, we congratulate Mr.Jabbarov on his birthday, express our best and most sincere wishes.
Minister of Education of Azerbaijan Republic Mikayil Chingiz Jabbarov was born on September 19, 1976. In 1997, he graduated from the International Law Faculty of Baku State University  with honors diploma.
In 1997-1998, he obtained an LL.M. from University of the Pacific, McGeorge School of Law in Sacramento, California, United States. In 2004, Jabbarov obtained a Master's Degree in Economics from Azerbaijan State Economic University.
Since 1999, he is a Member of New York State Bar Association, USA.
Having started his career in 1995 at the banking sector, Mikayil Jabbarov worked as a lawyer in a law firm and private sector from 1999 to 2002.
From 2002 to 2003 he was the adviser to the minister at the Ministry of Economic Development, and during 2003–2004 he was the President of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO).
By the decree of the President of Azerbaijan Republic, dated February 20, 2004, he was appointed the deputy minister of Economic Development. During that period, he was coordinating relations with the international financial institutions, as well as foreign economic relations, foreign investment policy, legal issues at the international arbitration and corporate governance.
By the decree of the President of Azerbaijan Republic, dated March 6, 2009, he was appointed the Head of the State Historical-Architectural Reserve, “Old City”, under the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic.
He plays an active role in social life. In 1996-1997, he was elected Vice-Chairman of the Azerbaijani Youth Organizations Forum. Mr Jabbarov also actively participated at the intellectual quizzes “What? Where? When?” and “Brain-Ring.”
In 1994-1997, he was the President of Baku Intellectual Games Club “Ateshgah.” He was a champion of CIS countries and world champion in different years.  In 1997, he became the first connoisseur from Azerbaijan in “What? Where? When?” intellectual game, broadcast in Russia’s Channel One.
He is married and has two children.
On April 19, 2013 Mr. Jabbarov was appointed the Minister of Education of Azerbaijan Republic by the decree of the President of Azerbaijan Republic.