Anar İsgəndərov: AXC dövründə 328 dəfə “ilk” sözünə imza atılıb
Azərbaycan Universitetinin ənənəvi fərdi inkişaf mühazirələrinin növbəti qonağı tarix elmləri doktoru, professor Anar İsgəndərov olub. “AXC-yə gedən yol” başlıqlı mühazirədə Azərbaycanın vətəni hər şeydən yüksək tutaraq cəsarətli tarixi addım atan ziyalıları haqqında məlumat verilib, tələbələrə 23 ayda görülən işlərin qısa xülasəsi təqdim olunub.
Anar İsgəndərov mühazirəyə Məmməd Əmin Rəsulzadənin “Gəncliyə müraciəti” ilə başlayıb. Professor  qeyd edib ki, tarixin gedişatını yalnız gənclər dəyişdirə bilər, bu səbəbdən müraciət gənclərə ünvanlanıb, Azərbaycanın taleyi onlara etibar edilib.
Mühazirədə daşnaksütun partiyasının qurulması, Bakıda, Cənubi Qafqazda, xüsusən də indiki Ermənistan ərazisində Azərbaycanlılara qarşı törədilən kütləvi qırğınlar, I Dünya müharibəsinin nəticələri, 1918-ci ilin 31 mart soyqırımı, ermənilərin Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin elan olunması və onun Azərbaycan tarixindəki yeri, xarici siyasəti, beynəlxalq əlaqələri, Qafqaz İslam Ordusu tərəfindən Bakının işğaldan azad edilməsi haqqında məlumat verilib.  Bildirilib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılmasının əsasları dövrün maarifpərvər mütəfəkkirləri tərəfindən xeyli öncədən qoyulub.
Professor Anar İsgəndərov qeyd edib ki, cəmi 23 ay yaşayan, müsəlman Şərqində ilk parlamentli respublika olan AXC dövründə 328 dəfə “ilk” sözünə imza atılıb. Dövlətçilik atributları qəbul edilib,  dövlət və hərbi quruculuq, iqtisadiyyat və mədəniyyət, təhsil və səhiyyə sahələrində mühüm və taleyüklü addımlar atılıb. Professor deyib: “Bu cümhuriyyət ilk dəfə olaraq coğrafi məfhum olan “Azərbaycan” ifadəsini siyasi məfhuma çevirib. Bakı şəhəri ilk dəfə olaraq paytaxt elan edilib. Parlament yaradılıb. Paris Sülh Konfransı tərəfindən AXC-nin müstəqilliyinin tanınması isə onun ən böyük uğurudur”.
Tədbirdə AXC-nin yaradılmasının 100 illik yubileyinin  respublikada dövlət səviyyəsində geniş qeyd ediləcəyi də diqqətə çatdırılıb.

Anar Isgandarov: There were endorsed signatures for 328 times for the world “The first” within the period of Azerbaijan People’s Republic
27 october 2017
Baxış sayı: 7408
Next guest of traditional individual development lectures in Azerbaijan University was PhD on Historical sciences, Professor Anar Isgandarov. There was given information about Azerbaijani intellectuals who made historically brave steps preferring homeland to everything in the lecture titled “Road taking to APR” and the students had been submitted brief summary of work implemented in 23 months.
Anar Isgandarov commenced his lecture with “Appeal to the Youth” of Mammad Amin Rasulzadeh .  The Professor stated that only the youth can change progress of history, therefore the appeal  was addressed to the young people :Azerbaijan’s destiny was trusted to them.
Following information was presented in the lecture as well: establishment of Dashnaktzutuin party, popular slaughters committed against Azerbaijan people in the territory of Baku, Southern  Caucasus , especially in Armenia, results of I World War, 31 March 1918 Genocide, territorial claims of Armenians against  Azerbaijan, declaration of  Azerbaijan Democratic Republic and its place in Azerbaijan history, its foreign policy, its international relations, liberation of Baku by Caucasian Islamic Army from occupation. It eas stipulated that bases of foundation of Azerbaijan people’s Republic was established byenlighter thinkers of that period considerably long time ago.
Professor Anar Isgandarov noted that there were endorsed signatures for 328 times for the word “the first”within period of APR which existed totally 23months and was the first Parliamentary Republic in the Muslim East. The state organization attributes had been admitted, important and fateful steps were made in the fields such as state and military building, economy and culture, education and public health. The professor said: “This Republic turned  expression of “Azerbaijan”-which was a geographical notion into political notion for the first time. Baku city was declared as a capital for the first time. The Parliament was established. The APR’s biggest succes is recognition of its independence by Paris Peace Conference”
It was brought into attention in the ceremony that 100 –year anniversary of APR foundation will be amplitudinously celebrated in state level in the republic as well.