Azərbaycan Universitetinin tələbələri üçün “Heydər Əliyev müasir Azərbaycanın qurucusudur” mövzusunda mühazirə təşkil olunub
15 noyabr 2017
Baxış sayı: 5828
“İki Sahil” qəzetinin baş redaktoru, YAP Siyasi Şurasının və Mətbuat Şurası İdarə heyətinin üzvü, əməkdar jurnalist Vüqar Rəhimzadə Azərbaycan Universitetinin tələbələrinə “Ümummilli lider Heydər Əliyev müasir Azərbaycanın qurucusudur" mövzusunda mühazirə oxuyub. Mühazirədə Azərbaycanın 1990-cı illərdəki təlatümlü ictimai-siyasi mənzərəsi fonunda müstəqilliyini bərpa etməsindən sonra keçən 26 il ərzində 100 illik dövlətçilik təcrübəsinə sahib ölkələrdən daha irəlidə olduğu vurğulanıb.
Tədbiri Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov açıb. Prorektor qeyd edib ki, görüş mühüm əlamətdar günlər ərəfəsinə təsadüf edir. Tədbir bu əlamətdar hadisələrdə və Azərbaycanın bu günkü inkişaf səviyyəsinə çatmasında ümummilli lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətlərinə həsr olunur.
Vüqar Rəhimzadə çıxışında Azərbaycanın 1990-cı illərdəki ictimai - siyasi mənzərəsini təqdim edib. Baş redaktor qeyd edib ki, ölkəmiz 90-ci ilin əvvəllərində müstəqilliyimizi təhlükə altında qoyan təhdid və təhlükələr, hətta xəritədən silinmək təhlükəsi ilə üz-üzə qalıb: “O dövrdə xalqın təkidi ilə ümumilli liderin hakimiyyətə qayıdışından sonra  ictimai-siyasi sabitlik və iqtisadi inkişafın prinsipləri yarandı, neft müqavilələri bağlandı, vahid ordu quruculuğu sahəsində ardıcıl islahatlar həyata keçirildi. Ölkəmizin artıq mütərəqqi konstitusiyası, zəngin qanunvericilik bazası var”.
Tədbirdə Azərbaycanda mətbuat, təhsil və digər sahələrin inkişafı ilə bağlı atılan addımlardan da söz açılıb. Vurğulanıb ki, bütün bu uğurların arxasında ümummilli lider Heydər Əliyevin müdrik siyasəti dayanır. Ümummilli liderin əsasını qoyduğu siyasət Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirilir.
V. Rəhimzadə qeyd edib ki, noyabr ayı Azərbaycan tarixində Dövlət bayrağının, Azərbaycanın ilk konstitusiyasının qəbul edilməsi, milli – azadlıq hərəkatının başlaması kimi hadisələrlə yanaşı, həm də Yeni Azərbaycan Partiyasının qurulması ilə əlamətdardır. Partiya özünəməxsus dəyərləri ilə ölkənin siyasi həyatına “siyasi mədəniyyət” gətirib və bu il 25-ci ildönümünü qeyd edir. Baş redaktor bütün partiya üzvlərini yubiley münasibəti ilə təbrik edib.

The editor-in-chief of “Iki Sahil” newspaper, the member of the Political Council of the New Azerbaijan Party and the Board of Press Council and honored journalist Vugar Rahimzada delivered a lecture to the students of Azerbaijan University on the theme “The nationwide leader Heydar Aliyev is the founder of Modern Azerbaijan”. In his lecture Vugar Rahimzada stated that, in the last 26 years upon regaining of its independence after political and public disturbances of the 1990s, Azerbaijan has been ahead of the countries that possess 100 years of statehood experience.
The event was opened by the Vice-rector for academic affairs of Azerbaijan University and professor Yusif Gasimov. The Vice-rector stated that the meeting chanced upon the eve of significant and remakable days. Such portentuous events are dedicated to the unprecedented services of the nationawide leader Heydar Aliyev.
In his speech Vugar Rahimzada described the political and public view of the 1990s of Azerbaijan. The editor-in-chief emphasized that, our country has faced threats that endangered its independence and danger of removal from the map: “Upon return of the nationwide leader at people’s insistence, the country flourished and there were established political and public stability and principles of economic development. Oil contracts were concluded and consecutive reforms were conducted in terms of united army building. Today our country has an advanced constitution and an abundant legislative base”.
The event also covered the measures taken in terms of development of press, education and other fields in Azerbaijan. It was highlighted that all such successes rely on the wise and farsighted policy of the nationwide leader Heydar Aliyev. The policy founded by the nationwide leader is now successfully continued and improved by the President Ilham Aliyev.
V.Rahimzada stated that, November marks the adoption of the State Flag and the first Constitution of Azerbaijan, outbreak of national freedom movement and establishment of the New Azerbaijan Party. With its specific values, the Parties contributed “political culture” to the political life of the coutnry and this year it celebrates 25th anniversary. The editor-in-chief has celebrated all the party members on the anniversary.