Azərbaycan Universitetinin İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin IV kurs tələbəsi Sərxan Abbaszadənin  rəhbərlik etdiyi “LC Game studio” komandası  “Game Jam” müsabiqəsində II yerə layiq görülüb. Komandanın üzvləri Sərxan Abbaszadə (AU), Əkrami Qasımzadə (BDU), Sənan Beybudov (ADNSU) müsabiqədə yaratdıqları “Mirror Man” adlı mobil oyun (APK) ilə yarışıblar.
Müsabiqənin final mərhələsi və qalib komandaların mükafatlandırılması mərasimi bu gün keçirilib. İlk 3 yeri tutan komandalar pul mükafatı, qiymətli hədiyyələr və müvafiq sertifikatlarla təltif olunublar.
Müsabiqədə iştirak etmək üçün 53 komanda qeydiyyatdan keçib. Onlarda 42-si təlimlərdə iştirak etmək hüququ qazanıb,  7 komanda isə final mərhələsində mübarizə aparıb.
3D oyunlar, 3D simulasiya və kompüter qrafikası mövzularını əhatə edən “Game Jam” müsabiqəsində ilk olaraq iştirakçılar üçün xüsusi təlimlər keçirilib. Təlimlərdə iştirakçılara ideyadan məhsula aparan yol, 3D oyun proqramlaşdırılması, Unity 3D, kompüter qrafikasına giriş, oyun sənayesinin riyazi əsasları, 3D texnologiyaları, oyun proqramlaşdırılmasından gəlir əldə edilməsi yolları və s. mövzular tədris olunub. Təlimlərdən sonra iştirakçılar tərəfindən oyunlar yazılıb və 7 yanvar tarixində onlar münsiflər heyətinə nümayiş olunub. Finala vəsiqə qazanan komandalar məhz münsif səsverməsi ilə müəyyənləşdirilib.
Qeyd edək ki, “Hackathon” – hacker neologiyasıdır – proqramçıların birləşərək müxtəlif problemləri həll etdikləri, lahiyələr hazırladıqları və yarışdıqları tədbirlər silsiləsidir. “Hackathon”un əsas mahiyyəti keçirildiyi müddət ərzində müxtəlif proqramların və alətlərin yaradılması, bununla da proqramçı və hackerlərin öz aralarında rəqabət şəraitində biliklərini yoxlamaq və yeni biliklər qazanmaqdır.
"Hackaton Azerbaijan" layihəsi çərçivəsində reallaşdırılan "Game Jam" müsabiqəsinin keçirilməsində məqsəd də bu sahədə kadr potensialının artırılması, müvafiq sahədə potensial proqramçıların üzə çıxarılmasıdır. Müsabiqə "IDRAK” Texnoloji Transfer şirkətinin baş sponsorluğu ilə keçirilib.

A student of Azerbaijan University was awarded the 2nd place in the first 3D game competition of Azerbaijan
12 january 2018
Baxış sayı: 6441
“LC Game studio” led by Sarkhan Abbaszade, a fourth year student of Information and Communication Technologies of Azerbaijan University (AU), won the 2nd place in the “Game Jam” competition. The competition covers 3D games, 3D simulation and computer graphic themes. Team members Sarkhan Abbaszade (AU), Akrami Gasimzade (BSU), Senan Beybudov (ASOIU) competed with the "Mirror Man" mobile game (APK) made by them in the competition.
The final stage of the competition and awarding ceremony of the winning teams took place today. The teams that took the first 3 places were rewarded with cash and valuable prizes, and certificates.
53 teams have been registered to participate in the competition. 42 of them won the right to participate in the trainings, and 7 teams competed in the final stage.
Themes-the way from the idea to the product, 3D games programming, Unity 3D, introduction to computer graphics, mathematical basics of the gaming industry, 3D technologies, ways to generate income from game programming, and so on were taught to the participants who won the right to participate in the trainings. After the tranings the games were written by the participants, and on January 7 they were demonstrated to the jury. The teams who qualify for the finals were determined by the vote of the jury.
Notice that Hackathon is a hacker neologism - a series of events where programmers join together and solve various problems, prepare projects, and compete. The main theme of Hackathon is the creation of various programs and tools, thus allowing programmers and hackers to test their knowledge in the competitive environment and gain new knowledge.
The aim of the "GameJam" contest, which is realized within the framework of “Hackaton Azerbaijan” project, is to increase the personnel potential in this field and to identify potential programmers in the relevant field.