Misir Mərdanov tələbələrə AXC-yə həsr olunmuş mühazirə oxuyub
AMEA-nın müxbir üzvü, AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun direktoru, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Misir Mərdanov Azərbaycan Universitetinin qonağı olub. Professor tələbələr qarşısında Azərbaycan Xalq  Cümhuriyyətinə həsr olunmuş mühazirə ilə çıxış edib.
Tədbirdə Universitetin rektoru Səadət Əliyeva da iştirak edib. Rektor qonağı salamlayıb və dəvəti qəbul etdiyinə görə Misir Mərdanova təşəkkür edib.
Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov professor Misir Mərdanovun Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti haqqında tədqiqat və əsərləri ilə öz ziyalı borcunu yerinə yetirdiyini bildirib.
Misir Mərdanov çıxışının əvvəlində Azərbaycan Universitetinin professor-müəllim heyətini 5 oktyabr – Beynəlxalq Müəllim Günü münasibəti ilə təbrik edib, cəmiyyətin tərəqqisində müəllimlərin böyük əməyi və rolu olduğunu vurğulayıb.
Mühazirə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yarandığı dövrdə Azərbaycanda və Cənubi Qafqazda ictimai-siyasi vəziyyət və təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatları əhatə edib. Qeyd olunub ki, cümhuriyyətin qurucuları təhsil sahəsinin tamamən yenilənməsi, xalqın maariflənməsi və milli kadrların hazırlanması məsələlərinə xüsusi əhəmiyyət verib. Azərbaycan dilinin dövlət dili elan edilməsi, məktəblərin milliləşdirilməsi həyata keçirilən ilk və ən mühüm tədbirlərdən olub.
Professor çıxışında 23 aylıq müddət ərzində təhsil sisteminin idarə olunmasında və məzmununda aparılan islahatlar, dərsliklərin hazırlanması, parlamentin qərarı əsasında 100 nəfər gəncin ölkə xaricinə oxumaq üçün göndərilməsi, ölkədə ilk ali təhsil müəssisəsi – Bakı Dövlət Universitetinin yaradılması, ibtidai təhsil müəssisələri şəbəkəsinin genişləndirilməsi, Qori Seminariyasının Azərbaycan şöbəsinin Qazaxa köçürülməsi və bu kimi islahat və yeniliklər haqqında məlumat verib, iştirakçılara maraqlı faktlar və statistik rəqəmlər açıqlayıb.
Mühazirədə Hacı Zeynalabdin Tağıyevin maarifçilik və xeyriyyəçilik fəaliyyətinə də xüsusi yer ayrılıb.
Misir Mərdanov sonda həmmüəllifi və layihə rəhbəri olduğu “Azərbaycan Təhsili Xalq Cümhuriyyəti illərində” (1918-1920), “1920-ci ilədək ali məktəblərdə oxumuş azərbaycanlılar” (Ensiklopedik soraq kitabı), “Məktəblinin riyaziyyatdan izahlı lüğəti”, “Azərbaycan təhsil tarixi oçerkləri və ilk ali təhsillilərimiz” və Vidadi Xəlilovun “Zirvə yolu” kitablarını universitetə hədiyyə edib. “Zirvə yolu” kitabında Misir Mərdanovun uşaqlıq və gənclik illəri, həyat və yaradıcılığı, elmi-pedaqoji fəaliyyəti işıqlandırılır.

Misir Mardanov, director of the Institute of Mathematics and Mechanics of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Corresponding-member of ANAS, doctor of physico-mathematical sciences, professor was received as a guest by Azerbaijan University. He delivered the lecture on People’s Republic of Azerbaijan.
The rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva also attended the meeting and greeted the guest and thanked him for accepting the invitation. Vice-rector for Science of Azerbaijan University Yusif Gasimov stressed out that, Misir Mardanov has fulfilled his intellectual responsibility with his researches and works on People’s Republic of Azerbaijan.
At the beginning of his speech Misir Mardanov congratulated the professors and teachers of university on the occasion of October 5- International Teachers’ Day underlining the great role of teachers in society growth.
The lecture covered socio-political situation and reforms conducted in education in Azerbaijan and the South Caucasus during the time of the establishment of People’s Republic of Azerbaijan. It was stressed out that, founders of the Republic attached great importance to complete renewal of education system, public awareness and training of national personnel. Declaring Azerbaijani language the state language and nationalization of schools were the first and the most significant steps taken.
Professor gave information and presented some interesting facts and statistics about reforms conducted in the management and content of education system,  preparation of class books, sending 100 young people abroad to study by the order of the parliament, establishment of Baku State University- the first educational institution in the country, increasing the network of primary education institutions, moving Gori Seminary to Kazakh etc.
In the lecture philanthropic and educational activity of Haji Zeynalabdin Taghiyev were specially highlighted.
It was mentioned that, there are such special periods in every nation’s history that, not only historians but also everybody must be aware of them. The period of People’s Republic of Azerbaijan is one of those important pages in the history of Azerbaijani nation.
At the end, Mr. Misir Mardanov gave the following books of which he is co-author and also project lead as a gift to university: “Azerbaijani Education in the years of People’s Republic” (1918-1920), “Azerbaijanis studying in higher education institutions until 1920” (Encyclopedic Study), “Schoolchildren’s Expository Mathematics dictionary” “Essays on the education history of Azerbaijan and our first higher educated Azerbaijanis”.