Azərbaycan Universitetinin ənənəvi fərdi inkişaf mühazirələrinin növbəti qonağı ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin tərcüməçisi Xaqani Əliyev olub.  Xaqani Əliyev Xarici dillər kafedrasının müəllimləri və Humanitar fənlər fakültəsində Tərcümə (İngilis dili) ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr üçün "Tərcümə peşəsinin sirləri və qarşıya çıxan çətinliklər" mövzusunda mühazirə oxuyub.
Mühaziədə tərcümə anlayşı, növləri, təsnifatı və prinsipləri, hər bir tərcümə növünə qoyulan tələblər, tərcümə peşəsi, tərcüməçilərin təşkilatlanması, Azərbaycan Gənc Tərcüməçilər Assosiasiyasının (AGTA) fəaliyyəti, tərcüməçilərin peşə etikası, tərcüməçilərin istinad edə biləcəkləri köməkçi vasitələr, tərcümə bazarı və iş yerləri, məşhur tərcüməçilər, tərcümə məktəbləri və arasındakı fərqlər, dilin inkişafı kimi mövzular haqqında faydalı məlumatlar çatdırılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Tədbirdə Xaqani Əliyevin "İngiliscə - Azərbaycanca əhatəli lüqət" kitabının təqdimatı da olub. Təqdimatı Xarici dillər kafedrasının müəllimi Oqtay İsmayılzadə aparıb.

10.11.2017 3528Khagani Aliyev, the translator of the US Embassy in Azerbaijan, was the guest of the traditional personal development lectures of Azerbaijan University. Khagani Aliyev gave a lecture on the theme "Secrets of translation profession and encountered difficulties" for the collegues of Foreign Languages Department and students studying in the Translation (English) speciality at the School of Humanities.
Useful information on the concept of translation, types, classifications and principles of translation, requirements for each type of translation, translation profession, organization of translators, activities of the Azerbaijani Young Translators Association (AGTA), professional ethics of interpreters, assistive tools that translators can refer to, translation market and jobs, popular translators, translation schools and differences among them, development of language was delivered at the lecture, and participants' questions were answered.
Khagani Aliyev’s book "English-Azerbaijani comprehensive dictionary" was presented at the event. The presentation was conducted by Ogtay Ismayilzadeh, the teacher of Foreign Languages Department.