Azərbaycan Universitetinin Maliyyə və İqtisadiyyat kafedrasında “Azərbaycan Respublikasında kiçik və orta sahibkarlıq səviyyəsində istehlak mallarının istehsalına dair Strateji Yol Xəritəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Seminarı kafedranın müdiri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nəriman Böyükkişi aparıb. Tədbirdə elmi işlər üzrə prorektor, prof. Yusif Qasımov və Maliyyə və İqtisadiyyat kafedrasının professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, Azərbaycanda davamlı iqtisadi inkişafın təmin edilməsində kiçik və orta sahibkarlığın əsas hərəkətverici amilə çevrilməsi qarşıda duran əsas vəzifələrdən biridir. Strateji hədəflərə nail olmaq üçün 2020-ci ilədək 700 milyon manat investisiya xərclənəcəyi gözlənilir ki, nəticədə ölkə iqtisadiyyatında 1.3 milyard manat əlavə dəyər və 35 minə yaxın yeni iş yeri yaradılacaq.
Seminarda Strateji Yol Xəritəsinin əsas hədəfləri, Strateji Yol Xəritəsi çərçivəsində görüləcək tədbirlər,  Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin yaradılması və fəaliyyətinin təşkili məsələləri müzakirə olunub.

A scientific workshop on "Strategic Road Map for the Production of Consumer Goods at the Level of Small and Medium Enterprises in the Republic of Azerbaijan" was held at the Department of Finance and Economics of the Azerbaijan University. The workshop was led by the head of the department, PhD on economics, docent Nariman Boyukkishi. Pro-rector on scientific work, prof. Yusif Gasimov and professor-teacher staff of the Department of Finance and Economics attended the meeting.
It was noted at the event that the transformation of small and medium-sized businesses into a major driving force in ensuring sustainable economic development in Azerbaijan is one of the main challenges ahead. In order to achieve strategic goals, it is expected that 700 million manat will be invested by the year 2020, which will result in creation of additional 1.3 billion manat in the country's economy and about 35,000 new jobs.
The main targets of the Strategic Road Map, the measures to be taken within the Strategic Road Map, the establishment and operation of the Small and Medium Entrepreneurship Development Agency were discussed at the workshop.