Bu gün Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının professoru Dünyamalı Vəliyevin doğum günüdür. Bu münasibətlə Dünyamalı müəllimi təbrik edir, elmi-pedaqoji fəaliyyətində uğurlar arzulayırıq!
Dünyamalı Əmir oğlu Vəliyev 1942-ci ildə Gürcüstanın Marneuli rayonunda anadan olub. 1964-cü ildə Bakı Dövlət Universitetinin Maliyyə-kredit fakültəsini bitirib. 1971-ci ildə namizədlik dissertasiyası, 2010-cu ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə edib. İqtisad elmləri doktoru, professor elmi adı alıb.
1964-1971-ci illərdə SSRİ Tikinti Bankının Bakı Şəhər idarəsində Kredit müfəttişi, baş Kredit müfəttişi, şöbə müdirinin müavini, 1971-1978-ci illərdə Rostov Dəmir yol İnstitunun Bakı Filialında dosent, 1978-1993-cü ildə AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunda baş elmi işçi, şöbə müdiri, direktor müavini, 1993-1994-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetində Xarici iqtisadi əlaqələr şöbəsinin müdiri olub. 2012-ci ildən AMEA Şərqşünaslıq İnstitutun Şərq-qərb şöbəsinin müdiridir.

Today is the birthday of professor of Finance and Economics Department Dunyamali Valiyev. We congratulate Mr. Valiyev on his birthday, wish him success in his scientific-pedagogical activity!
Dunyamali Amir Valiyev was born in Marneuli region, Republic of Georgia in 1942. He graduated from the faculty of Finance-Credit of Baku State University.  He defended his candidate thesis in 1971 and doctorate dissertation in 2010.  He is a Doctor of Economical Sciences and Professor.
In 1964-1971 Credit Inspector, Chief Credit Inspector, Deputy Head of Department of Baku City Department of the USSR Construction Bank, he worked as an associate professor of the Baku branch of the Rostov Railway Institute in 1971 -1978, Senior Research Fellow, Department Head, Vice-director at the Institute of Oriental Studies of ANAS in 1978-1993, he was the Head of Foreign Economic Relations Department at the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in 1993-1994. He is the head of East-West Department of the Institute of Oriental Studies of ANAS since 2012.