Bu günlərdə  M. Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində keçirilmiş "İnnovativ iqtisadiyyat və idarəetmə: Metodlar və texnologiyalar"  mövzusunda II Beynəlxalq elmi-praktik konfransın materialları çapdan çıxıb. Topluya Azərbaycan Universitetinin Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının müdiri, dosent Nəriman Böyükkişinin konfransın plenar iclasında dinlənilmiş “Texnoparklar Azərbaycan iqtisadiyyatının innovativ inkişaf alətidir” mövzusunda məruzəsi də daxil edilib.
Məruzədə müasir dövrdə Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının innovativ inkişafının aktual məsələləri geniş işıqlandırılıb, texnoparkların iqtisadi inkişafda rolu, yaradılması perspektivləri və fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi məsələləri öz əksini tapıb. Müəllif qeyd edir ki, innovasiya proseslərinin sürətləndirilməsi və səmərəli idarəedilməsi mexanizmində ölkə müəssisələrinin  innovasiya yönümlü fəaliyyətinin stimullaşdırılması və dövlət dəstəyi mühüm rol oynayır. Bu məqsədlə prioritet innovasiya sferalarında kadr hazırlığı, maliyyə, hüquqi dəstəyin gücləndirilməsi, texnoparkların fəaliyyətinin stimullaşdırılması zəruridir.
Məruzədə qeyd olunmuş məsələlər - Azərbaycan Respublikasında innovativ iqtisadiyyatın formalaşması istiqamətində əldə edilən uğurlar, texnoparkların yaradılması və fəaliyyəti üzrə mövcud təcrübə konfrans iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

Article of the Azerbaijan University`s teacher in the Russian edition
Materials of II International Scientific-Practical Conference on the subject of "Innovative Economy and Management: Methods and Technologies", held at Moscow State University named after M. Lomonosov, have recently been published. The collection included a lecture by dos. Nariman Boyukishi, the Head of the Finance and Economy Department of the Azerbaijan University on the subject of "Technoparks are innovative development tool of Azerbaijan's economy" heard at the plenary session of the conference.
Current issues of innovative development of the economy of the Republic of Azerbaijan are widely covered in the report, the role of technoparks in economic development, perspectives of its creation and improvement of their activity was highlighted in the lecture. The author notes that innovation processes and government support play a crucial role in the innovation process and accelerate the innovation process in the country. To this end, it is necessary to prioritize innovation, personnel training, financial and legal support, and stimulate the functioning of technoparks.
The issues highlighted in the report - the experience gained in shaping the innovative economy in the Republic of Azerbaijan, the experience of creating and operating techno parks were met with great interest by the conference participants.