Azərbaycan Universitetinin professoru Asif Hacıyev Rusiya Federasiyasının Volqoqrad Dövlət Sosial-Pedaqoji Universitetinin və Vətəndaş Təhsili Mərkəzinin dəvəti ilə Volqoqrad şəhərində ezamiyyətdə olub. Səfərin məqsədi Rusiya Federasiyası Prezident qrantları Fondunun dəstəyi ilə Volqoqrad Dövlət Sosial-Pedaqoji Universitetinin və Vətəndaş Təhsili Mərkəzinin keçirdiyi  iki beynəlxalq tədbirdə - Stalinqrad döyüşündə qələbənin 75 illiyinə həsr olunmuş “Qızıl ulduz” Beynəlxalq Forumunda və “Stalinqrad qərənfili” Beynəlxalq elmi konfransında iştirak olub.
Səfər konfrans iştirakçılarının Stalinqrad döyüşlərinin cərəyan etdiyi və müharibə şəhidlərinin xatirəsinə memorial abidələr ucaldılmış Mamay kurqanına yürüşü ilə başlayıb.  Daha sonra forum və konfransın bir qrup iştirakçısı Universitetin rektoru professor Aleksandr Mixayloviç Korotkovla görüşüb. Prorektor və dekanların da iştirak etdiyi görüşdə professor Asif Hacıyev Azərbaycan təhsilinin uğurları və Azərbaycan Universitetinin fəaliyyəti haqqında məlumat verib, iki universitet arasında mümkün əməkdaşlıq perspektivləri, birgə layihələrin icra olunması, tələbə və müəllim mübadiləsi mövzusunda müzakirələr aparılıb.
Forum və konfransın açılış mərasimində çıxış edən professor Asif Hacıyev Azərbaycan və rus xaqları arasında tarixi əlaqələr, Azərbaycanın II Dünya müharibəsində qələbəyə verdiyi misilsiz töhfələr, Respublikamızdakı multikultural mühit və ölkələr arasındakı əməkdaşlıqdan bəhs edərək, hər iki dövlət başçısının vətənpərvər siyasətinin və şəxsi dostluq münasibətlərinin müasir gənclərimiz üçün örnək olduğunu bildirib.
Forumun açılışından sonra Rus dili və ədəbiyyatı müəllimlərinin “Stalinqrad qərənfili” beynəlxalq konfransının plenar iclası keçirilib.  Professor Asif Hacıyev plenar iclasda “Azərbaycan multikulturalizmi modeli kontekstində rusdilli təhsil” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə qeyd olunub ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin ideoloji irsində mühüm yer tutan multikultural dəyərlər Prezident Ilham Əliyevin dövlətçilik siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Bildirilib ki, Azərbaycanda bütün xalqların və din mənsublarının hüquqları təmin edilib, Respublikamızda rusdilli məktəbəqədər, orta və ali təhsil müəssisələri, mədəniyyət ocaqları, mətbuat orqanlarının fəaliyyət göstərir, rus dilində bədii, publisistik, elmi əsərlər nəşr olunur. Çıxışda ölkəmizdə rus dili və ədəbiyyatının tədqiqi və tədrisi sahəsində qazanılmış qabaqcıl təcrübə və metodologiyadan bəhs edilib, müştərək müəllif kollektivlərinin və regional xüsusiyyətlərə uyğun rusdilli tədris komplekslərinin yaradılması təklif olunub. Məruzədə iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb ki, ölkədə fəaliyyət göstərən rusdilli təhsil və mədəniyyət müəssisələri Azərbaycan dövləti tərəfindən maliyyələşdirilir, rus və rusdilli vətəndaşların ictimai təşkilatları fəaliyyət göstərir,  bütövlükdə Azərbaycan multikulturalizmi modeli  başqa ölkələr üçün sabitlik, tərəqqi və tolerantlıq nümunəsidir.
Plenar iclasın ardından konfrans işini bölmələr üzrə davam etdirib.  “Bədii əsərin dil və üslubunun öyrənilməsi problemləri” bölməsinə professorlar Asif Hacıyev və V.P.Moskvin rəhbərlik edib.
Qeyd edək ki, forum və konfransda ölkəmizi təmsil edən nümayəndə heyətinin tərkibində professor Asif Hacıyevlə birlikdə Bakı Slavyan Universitetinin professoru Rəhilə Quliyeva da olub.

Professor of Azerbaijan University Asif Hajiyev visited Volgograd city at the invitation of Volgograd State Social-Pedagogical University and Civic Education Center of the Russian Federation. The purpose of the visit was to participate in the International Forum "Golden Star" dedicated to the 75th anniversary of the Victory in the Stalingrad battle and the International Scientific Conference "Stalingrad Carnation" held by the Volgograd State Social-Pedagogical University and Civic Education Center with the support of the Presidential Grants Foundation of the Russian Federation.
The visit began with the march of the participants of the Stalingrad war and the memorial monument to the martyrs of war. Later, a group of participants of the conference and forum met the rector of the University, Professor Alexander Mikhaylovich Korotkov. During the meeting with the vice-rectors and deans, Professor Asif Hajiyev informed about the achievements of Azerbaijan's education and activities of the University of Azerbaijan. The prospects of possible cooperation between the two universities, joint projects, exchange of students and teachers were discussed.
Making a speech at the opening of the Forum and Conference, Prof. Asif Hajiyev talked about historical relations between Azerbaijan and Russia, the contribution of Azerbaijan to the victory in the World War II, the multicultural environment in our Republic and the cooperation between two countries, the patriotic policy and stated that the personal friendship between the two heads of state is an example for our modern youth.
After opening the forum, a plenary meeting of the Russian language and literature teachers "Stalingrad Carnival" international conference was held. Professor Asif Hajiyev made a report on the subject "Russian-language education in the context of Azerbaijan's multiculturalism model" at the plenary session. The report notes that multicultural values, which occupy an important place in the ideological heritage of national leader Heydar Aliyev, are one of the priorities of President Ilham Aliyev's statehood policy. It was noted that the rights of all peoples and religions in Azerbaijan are ensured, Russian-language preschool, secondary and higher educational institutions, cultural centers, press organs function in our republic, artistic, publicistic, scientific works are published in Russian. The speech was devoted to the advanced experience and methodology gained in the field of Russian language and literature study and creation of Russian-speaking educational complexes in accordance with the joint creative collectives and regional features. The participants were informed that Russian-speaking educational and cultural institutions are funded by the Azerbaijani government, public organizations of Russian and Russian citizens, and the model of Azerbaijan's multiculturalism as an example of stability, progress and tolerance for other countries.
Following the plenary session, the conference continued on sections. Professors Asif Hajiyev and V.Moskvin led the section "Problems of Studying Language and Style of Artistic Works".
It should be noted that, as part of the delegation representing our country at the forum and conference, Professor of the Baku Slavic University, Rakhila Guliyeva, was also with Professor Asif Hajiyev.