Azərbaycan Universitetində  dünyanın ən geniş onlayn beynəlxalq elmi tədqiqatlar və nəşrlər bazası olan EBSCO məlumat bazası xidmətlərinin təqdimatı keçirilib. Təqdimatı eİFL.net Beynəlxalq Konsorsiumunun milli əlaqələndiricisi və Azərbaycan Kitabxana İnformasiya Konsorsiumunun respublika üzrə koordinatoru Cəmilə Yusifova aparıb.
Tədbirdə iştirakçılara bazanın informasiya həcmi və xidmətləri haqqında məlumat verilib, elektron resurslarından istifadə qaydaları, axtarış sisteminin iş prinsipləri, axtarışın asanlaşdırılması yolları nümayiş olunub.
Bildirilib ki, Azərbaycan Universiteti artıq EBSCO –ya abunədir və ali təhsil müəssisəsinin professor-müəllim heyəti və tələbələri bazadan sərbəst şəkildə istifadə edə bilir.
Qeyd edək ki, EBSCO aparıcı nəşriyyatların elmi resurslarının ən böyük əlaqələndiricisidir. 1944-cü ildə ABŞ-da fəaliyyətə başlayan şirkət dünyanın müxtəlif yerlərindən nəşrlərin elektron variantlarını oxuculara təqdim edir. Minlərlə elektron jurnal, qəzet və məqalələrə çıxış imkanı yaradan EBSCO-da olan məlumat bazası əsasən ingilis dilindədir.

The presentation of EBSCO which is the greatest online database of Internet scientific researches and publications in the world was held in Azerbaijan University. The presentation was conducted by the national mediator of  eiFl. net International Consortium and Jamila Yusifova who is the coordinator of Azerbaijan Library Information Consortium.
Besides giving the information about the capacity and services of the database, usage of computerized resources, work principles of searching system and facilitating ways of the browsing were demonstrated in the presentation as well.
It was noted that, Azerbaijan University is already the member of EBSCO, therefore professor-teacher staff and students can use this database for their purpose without any difficulties.
It need to be mentioned that, EBSCO is the leadest connector of the prominent scientific-research publications. The company starting his foundation in 1944 in the USA, now portrays his electronic variants of publications to its readers from all parts of the world. The language of the information source of  EBSCO which confirms your access to the thousands of e-journals, newspapers and articles is mainly English.