Azərbaycan Universitetində kitabxana xidmətlərinin veb mühitə daşınmasıyla, müasir standartlara cavab verən tam elektronlaşdırılmış kitabxana istifadəyə verilib.  Elektron kitabxanaya dünyanın istənilən nöqtəsindən internet vasitəsi ilə çıxış mümkündür. Tələbələr bu gündən başlayaraq harada olduqlarından asılı olmayaraq rəqəmsal kitabxana xidmətlərindən rahat şəkildə istifadə edə bilirlər.
Elekton kitabxana portalının bu gün keçirilən təqdimatında universitetin müəllim-tələbə heyəti və inzibati işçiləri iştirak edib. Təqdimatı İRBİS-64 Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İnformasiya Sistemi (AKİS) proqramının regional nümayəndəsi  Solmaz Osmanlı aparıb.
Tədbirdə qeyd olunub ki, elektron kitabxana veb üzərindən işləyir və bütün proseslər istifadə olunan proqram təminatı vasitəsilə tam avtomatlaşdırılıb. Universitetin saytına daxil olduqdan sonra “Elektron kitabxana” linkindən zəngin, müasir təlabata uyğun kitab fondu ilə tanış olmaq, sorğulara kitabxanaçı - biblioqrafın köməkliyi olmadan məsafədən operativ cavab almaq mümkündür.  Klassik kataloqlar elektron kataloqlarla əvəz olunub. Oxucular müxtəlif aspektli sorğular apara bilər, elektron kataloq vasitəsilə məsafədən sifariş verərək kitab hərəkətliliyini izləyə bilərlər.
Tədbirdə elektron kitabxanaya üzvlük və istifadə qaydaları da izah olunub. Bildirilib ki, müəllim və tələbələr, eləcə də universitet əməkdaşları kitabxanaya müraciət edərək istifadəçi adı və şifrə götürməklə elektron kitabxananın xidmətlərindən istifadə edə bilərlər.

A fully-fledged, up to the modern standards electronic library has been launched at Azerbaijan University. E-library is accessible from any point of the world via the Internet. From now on, students will be able to use digital library services freely, regardless of where they are.
Today’s presentation of the e-library portal was attended by the university’s teachers, students and administrative staff. The presentation was hosted by Solmaz Osmanlı, the regional representative of the IRBIS-64 Automated Library Information System (ALIS).
It was noted at the event that the electronic library works via internet and all processes are fully automated through the software. After accessing the university’s website, the user can get acquainted with the rich library of modern books, which is accessible from the "Electronic Library" link. The users will also be able to receive answers more quickly without having to wait for the assistance of librarian-bibliographer. Classical catalogs have been replaced by electronic catalogs. Readers can perform surveys and track book deliveries by ordering online from the electronic catalog.
Electronic library’s membership and usage rules were also explained. The teachers, students and the university staff will be able to access the library by registering online.