Azərbaycan Universitetində 14 noyabr - Ümumdünya Diabet Günü ilə bağlı “Diabet riski yaradan həyat tərzi” mövzusunda mühazirə təşkil olunub. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun təşkilatçılığı ilə təşkil olunan mühazirəni Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinin həkim-mütəxəssisi Şəhla Mirzəzadə aparıb.
Bilik Fondunun məsləhətçisi Aytən Xubanova mühazirədə tələbələrə qurumun fəaliyyəti və müxtəlif sahələr üzrə həyata keçirdiyi maarifləndirmə tədbirləri haqqında məlumat verib. Aytən Xubanova bildirib ki, Bilik Fondunun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən biri gənclərin tibbi maarifləndirilməsidir.
Həkim-mütəxəssis Şəhla Mirzəzadə qeyd edib ki, Diabet qeyri-infeksion xəstəliklər arasında 4 ən geniş yayılmış xəstəlikdən biridir və qlobal davamlı inkişafa təhlükə yaradır. Qeyri-sağlam həyat tərzi bu xəstəliyin ortaya çıxmasının başlıca səbəbidir. Düzgün qidalanma və düzgün həyat tərzi xəstəliyin qarşısını alan əsas amillərdəndir.
Mühazirədə xəstəliyin simptomları, fəsadları, profilaktikası və müalicəsi ilə bağlı məlumat çatdırılıb. Bildirilib ki, ölkədə şəkərli diabetin qarşısını almaq məqsədilə mütəmadi olaraq işlər aparılır. 2003-cü ildə “Şəkərli diabet xəstəliyinə tutulmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında “ qanun Milli Məclis tərəfindən qəbul edilib və 2004-ci ildə bu qanunun icrası haqqında Prezident İlham Əliyev tərəfindən Fərman imzalanıb. 2015-ci ildə isə Cənab Prezidentin tapşırığı ilə 2015-2020-ci illər üzrə Azərbaycanda Qeyri-İnfeksion Xəstəliklərə qarşı mübarizə strategiyası təsdiq edilib.

A lecture on "Diabetes risk-creating lifestyle" was held at Azerbaijan University on November 14 - World Diabetes Day.
Shahla Mirzazadeh, doctor-expert of the Public Health and Reforms Center of the Ministry of Health of the Republic of Azerbaijan, conducted a lecture organized by the Knowledge Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan.
Advisor of Knowledge Foundation Aytan Khubanova informed the students about the activities of the organization and the awareness-raising activities carried out in various spheres. Khubanova said that one of the main activities of the Knowledge Foundation is medical education of young people.
Doctor-expert Shahla Mirzazadeh noted that diabetes is one of the 4 most common diseases among non-infectious diseases and threatens global sustainable development. An unhealthy lifestyle is the main cause of this disease. Proper nutrition and lifestyle are the main factors that prevent the disease.
Information on the symptoms, complications, prophylaxis and treatment of the disease was delivered in the lecture.  It was noted that regular work is being carried out in order to prevent diabetes. In 2003, the law "On state care for persons with diabetes mellitus" was adopted by the Milli Majlis and signed by President Ilham Aliyev in 2004 on the implementation of this law. Upon the instruction of Mr. President, the Strategy for Non-infectious Diseases in Azerbaijan for 2015-2020 has been approved in 2015.