Türkiyənin Kocaeli şəhərində IV Avropa İqtisadi Konqresi işə başlayıb. Beynəlxalq tədbirin təşkilatçıları Kocaeli Universiteti, Azərbaycan Universiteti və Polşanın WSB Universitetidir.
15-17 noyabr tarixləri arasında keçirilən konfransda Azərbaycan Universitetini Elmi işlər üzrə prorektor, professor Yusif Qasımovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir.
Prorektor Yusif Qasımov beynəlxalq tədbirin açılış mərasimində çıxış edərək konfrans iştirakçılarına Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyevanın salamını çatdırıb. Azərbaycan Universitetinin tarixi və fəaliyyəti haqqında məlumat verən Yusif Qasımov tədbirin növbəti ildə Azərbaycan Universitetində keçiriləcəyini qeyd edib. Prorektor tədbir iştirakçılarını Bakıya dəvət edib və Azərbaycan Universitetinin rektoru adından xatirə hədiyyəsini Kocaeli Universitetinin rektoru prof. Sadettin Hülagüyə təqdim edib.
Tədbirdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan tanınmış alimlərin müasir iqtisadiyyatın aktual problemlərinə həsr edilmiş plenar məruzələri dinləniləcək və müxtəlif istiqamətlərdə təşkil edilən sessiyalarda müzakirələr keçiriləcəkdir. Tədbirdə 16 ölkədən 130 tədqiqatçı iştirak edir.
Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva təşkilat komitəsinin fəxri sədrlərindən biridir. Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov və universitetin professoru Rövşən Quliyev tədbirin elm komitəsinin, Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Əli Həsənov, Elm şöbəsinin müdiri Lətifə Ağamalıyeva və Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının dosenti Nəriman Böyükkişitəşkilat komitəsinin üzvləridir.

The 4th European Economic Congress has started in Kocaeli, Turkey. Organizers of the event are Kocaeli University, Azerbaijan University and WSB University in Poland.
Azerbaijan University is represented by a delegation led by Vice-Rector for Scientific Affairs, Professor Yusif Gasimov in the conference which is held on November 15-17.
Vice-rector Yusif Gasimov made a speech at the opening ceremony of the international event and conveyed greetings of the rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva. Speaking about the history and activities of Azerbaijan University, Yusif Gasimov noted that the event will be held at Azerbaijan University next year. The vice-rector invited the event participants to Baku and presented a memorable gift from the rector of Azerbaijan University to the rector of Kocaeli University  Sadettin Hulagu.
Plenary reports of prominent scientists from different countries of the world on current issues of modern economics will be listened and discussions will be held at various sessions. 130 researchers from 16 countries are attending the event.