Azərbaycan Universitetinin müəllimləri Türkiyədə beynəlxalq simpoziumda iştirak edib
Azərbaycan Universitetinin Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının baş müəllimləri Ruhəngiz Əliyeva və Esmira Kazımova 16-17 noyabr tarixlərində Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən II Beynəlxalq Multidisiplinar Akademik  Tədqiqatlar Simpoziumunda (IMASES-2018) məruzə ilə çıxış ediblər.
Ruhəngiz Əliyevanın “Azərbaycanda sosial infrastrukturların mövcud vəziyyəti və davamlı inkişafı” adlı məruzəsində davamlı inkişafda əhalinin sağlamlığının təmin olunması, əmək qabiliyyətinin bərpası, təhsil sisteminin günün tələbləri səviyyəsində qurulması, mənəvi rifah halının və mədəni yaşayışının yaxşılaşdırılması, sosial sferanın mövcud vəziyyəti ilə bağlı məsələlərə toxunulur. Sosial sferanın inkişafı istiqamətində ona xidmət edən sosial infrastrukturların inkişaf səviyyəsi ilə bağlı məsələlər araşdırılır. Simpoziuma təqdim olunan məqalənin digər həmmüəllifi kafedranın baş müəllimi Qətibə Nəcəfovadır.
Esmira Kazımovanın “Müasir zamanda universitet pedaqoqunun yenilikçi (innovasiya) fəaliyyəti” adlı məruzəsində isə ali məktəblərin müasir dövrdə yenilikçi rolu, tədris prosesində pedaqoqun yenilikçi (innovasiya) fəaliyyəti, tətbiq etdiyi üsul və metodlar, təhsil sahəsində rəqabətdə innovasiya tətbiqinin rolu araşdırılır.
Qeyd edək ki, ənənəvi beynəlxalq tədbirin əsas məqsədi fənlər arasında əlaqələrin qurulması və təkmilləşdirilməsi istiqamətində imkanların araşdırılmasıdır.

Teachers of Azerbaijan University participated in the international symposium in Turkey
Senior teachers of the Finance and Economics Department of Azerbaijan University Ruhangiz Aliyeva and Esmira Kazimova made a report at the II International Multidisciplinary Academic Research Symposium (IMASES-2018) held in Istanbul, Turkey on November 16-17.
Ruhangiz Aliyeva's report on "Current State and Sustainable Development of Social Infrastructure in Azerbaijan" focuses on the issues of ensuring the health of the population, restoring the workforce, establishing the education system at the level of the requirements of the day, improving the moral well-being and cultural life, and the current state of the social sphere. Issues related to the development of social infrastructure, which serves social sphere in the direction of its development, are investigated. Another co-author of the article presented to the symposium is Qatiba Najafova, the chief teacher of the department.
In Esmira Kazimova's report on "Innovative Activity of the University Trainer in Modern Times", the innovative role of universities in modern times, the innovative activity of the teacher in the educational process, the methods that are used, the role of innovation in the sphere of education are investigated.
It should be noted that the main purpose of the traditional international event is to find out the possibilities for establishing and improving relations between subjects.