Azərbaycan Universitetinin 5 məzunu “Mühasib” layihəsinin təlimlərində iştirak edir
Azərbaycan Universitetinin Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin İqtisadiyyat ixtisası üzrə məzunları Pərvanə Quliyeva, Rəhimə Rəşidli, Dilbər Müseyibzadə, Gülnar Osmanova və Mühasibat ixtisasının məzunu Nəzrin Abdullazadə “Gənc Mühasiblər” İctimai Birliyi (GMİB) və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin birgə təşkil etdiyi “Mühasib” peşə hazırlığı layihəsi çərçivəsində təşkil olunan təlimlərə qoşulublar.
5 ay müddəti əhatə edən təlimlərin tədris proqramı nəzəri və praktiki hissələrdən ibarətdir. Nəzəri dərslər peşəkar mütəxəssislər tərəfindən aparılır, praktiki təcrübə isə “Azel-ish” MMC, “F-Chain Company”, “Fam Group”, “AzerLegal Group”, “EY Azerbaijan” kimi əməkdaşlıq edilən müəssisələrdə həyata keçirilir. Həmçinin təlim müddətində iştirakçılara təqaüd verilir və kursu uğurla başa vuran məzunların işlə təmin olunmasına dəstək göstərilir.
Qeyd edək ki, “Gənc Mühasiblər” İctimai Birliyi (GMİB) 2019-cu ildə Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin müvafiq qərarı ilə “Peşəkar Mühasib Təşkilatı” statusuna layiq görülüb. Birlik mühasibatlıq sahəsində ixtisaslaşmış kadrların hazırlanmasına, işsiz və işaxtaran gənclərin məşğulluğunun təmin edilməsinə dəstək göstərir.

Graduates of the Faculty of Business and Economics at Azerbaijan University, majoring in Economics - Parvana Guliyeva, Rahima Rashidli, Dilbar Museyibzada, and Gulnar Osmanova - as well as Nazrin Abdullazade, a graduate in Accounting, took part in the professional training program organized within the framework of the “Accountant” project, jointly implemented by the “Young Accountants” Public Union (GMIB) and the State Employment Agency.
The five-month training program consists of both theoretical and practical components. Theoretical modules are delivered by experienced professionals, while practical training takes place at partner enterprises, including Azel-ish LLC, F-Chain Company, Fam Group, AzerLegal Group, and EY Azerbaijan. Throughout the program, participants receive scholarships, and graduates who successfully complete the course are supported in finding employment.
It is worth noting that the “Young Accountants” Public Union (GMIB) was granted the status of a Professional Accountancy Organization by the relevant decision of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan in 2019. GMIB actively contributes to the development of qualified specialists in the field of accounting and supports the employment of unemployed and job-seeking youth.