Azərbaycan Universiteti QS Avropa reytinqində yer alıb
Azərbaycan Universiteti dünyanın aparıcı reytinq qurumlarından biri olan “Quacquarelli Symonds” tərəfindən açıqlanan QS Avropa reytinqində də yer alıb. “QS World University Rankings: Europe 2026” reytinqinin nəticələrinə əsasən Azərbaycan Universiteti siyahıda 601-650-ci yerlər intevalında qərarlaşıb. Qərbi Asiya regional reytinqində (QS World University Rankings: Western Asia 2026) isə 54-cü yerdə göstərilib.
Xüsusilə qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Universiteti “Papers per Faculty” (müəllim başına elmi nəşrlər) indikatoru üzrə ölkə universitetləri arasında qabaqcıl mövqelərdən birini tutub. Bu göstərici universitetdə aparılan elmi-tədqiqat fəaliyyətinin səmərəliliyini və akademik heyətin potensialının davamlı artımını nümayiş etdirir. Eyni zamanda beynəlxalq ali təhsil məkanında universitetin mövqeyinin yüksəldilməsi istiqamətində aparılan ardıcıl və məqsədyönlü işlərin real və ölçülə bilən nəticəsidir.
Qeyd edək ki, “Quacquarelli Symonds” beynəlxalq reytinq agentliyi tərəfindən dərc olunmuş “QS Avropanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”siyahısına bu il daha 6 Azərbaycan universiteti daxil edilib. Bununla da reytinqdə yer alan ölkə universitetlərinin sayı ötən illə müqayisədə 9-dan 15-ə yüksəlib.  Azərbaycan Universiteti bu reytinqdə ilk dəfə yer alaraq ölkənin aparıcı ali təhsil müəssisələri sırasında mövqeyini möhkəmləndirib.

Azerbaijan University included in the European QS ranking
Azerbaijan University has also been included in the European ranking published by one of the world’s leading ranking agencies, Quacquarelli Symonds. According to the results of the QS World University Rankings: Europe 2026, Azerbaijan University ranks 601-650 in the list. In the QS World University Rankings: Western Asia 2026, it ranks 54th.
It should be noted that Azerbaijan University occupies one of the leading positions among the country universities in the “Papers per Faculty” indicator. This indicator demonstrates the effectiveness of the research activity carried out at the University and the continuous growth of the academic staff potential. At the same time, it is a real and measurable result of consistent and purposeful work aimed at improving the University`s positions in the international higher education space.
It should be noted that this year, six more Azerbaijani universities were included in the list “Best Universities in Europe according to QS”, published by the international ranking agency Quacquarelli Symonds. Thus, the number of universities in the country included in the ranking increased from 9 to 15 compared to last year. Azerbaijan University, having been included in this ranking for the first time, has strengthened its position among the country`s leading higher education institutions.