Dövlət İmtahan Mərkəzi 2022/2023-cü tədris ili üçün ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinə tələbə qəbulu kampaniyasını davam etdirir. I, II, III, IV və V ixtisas qrupları üzrə ali təhsil müəssisələrinə qəbul olmaq istəyən abituriyentlər, o cümlədən subbakalavrlar üçün ixtisas seçimi 16-28 avqust tarixlərində həyata keçiriləcək.
Abituriyentlər və subbakalavrlar ixtisas seçimi günlərində elektron ixtisas seçimi ərizəsinin doldurulması və təsdiq edilməsi qaydası, müsabiqə şərtləri, ixtisas seçimi zamanı diqqət yetirilməli olan vacib məsələlər haqqında köməklik, texniki dəstək və məsləhət xidməti  üçün Azərbaycan Universitetində ödənişsiz əsaslarla fəaliyyət göstərən Abituriyent Məsləhət Mərkəzinə müraciət edə bilərlər. Məsləhət mərkəzi həftənin 5 günü (şənbə, bazar və bayram günləri istisna olmaqla) saat 10.00-dan 16.00-dək xidmət göstərir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universitetinin Abituriyent Məsləhət Mərkəzi, Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən 2018-ci ildə yaradılıb və  artıq 5 ildir ki, fəaliyyət göstərir.

Applicants can apply to Azerbaijan University on the specialty selection days
The State Examination Center continues the student admission campaign for higher and secondary educational institutions for the 2022/2023 academic year. Selection of qualifications for applicants, including sub-bachelors, who want to be admitted to higher education institutions in I, II, III, IV and V specialty groups will be carried out on August 16-28.
Applicants and sub-bachelors can apply to the Applicant Counseling Center, which operates free of charge at Azerbaijan University, for assistance, technical support, and consulting services on the procedure for filling out and confirming the electronic specialty selection application, competition conditions, and important issues to be considered during specialty selection on the days of specialty selection. The counseling center is open 5 days a week (except Saturdays, Sundays and holidays) from 10.00 to 16.00.
It should be noted that the Applicant Counseling Center of Azerbaijan University was established by the State Examination Center in 2018 and has been operating for 5 years.