Ali Məhkəmənin hakimi İsmayıl Xəlilov tələbələrimizin qonağı olub
Azərbaycan Respublikasının Ali Məhkəməsinin hakimi İsmayıl Xəlilov Azərbaycan Universitetinin tələbələri ilə görüşüb. İsmayıl Xəlilov tələbələr qarşısında “Məhkəmələrin sosial həyatda rolu” mövzusunda çıxış edib.
Çıxış hakimiyyətlərin bölgüsü prinsipi, qanunverici hakimiyyət, icraedici hakimiyyət və məhkəmə hakimiyyəti arasındakı fərqlər və onların qarşılıqlı əlaqələri, Azərbaycanın məhkəmə sistemi, məhkəmələrin səlahiyyətləri kimi mövzuları əhatə edib. İsmayıl Xəlilov qeyd edib ki, ədalət mühakiməsi ancaq məhkəmələr tərəfindən həyata keçirilir və ölkəmizdə birinci, apellyasiya və kassasiya instansiyalarından ibarət üçpilləli müstəqil məhkəmə sistemi yaradılıb. Rayon, şəhər məhkəmələri, hərbi və inzibati-iqtisadi məhkəmələri, ağır cinayətlər məhkəmələri, birinci instansiya məhkəməsi kimi fəaliyyət göstərir. Apellyasiya məhkəmələri birinci instansiya məhkəmələri tərəfindən baxılmış işlər üzrə məhkəmə aktlarından verilmiş apellyasiya şikayətləri və apellyasiya protestləri üzrə işlərə baxır. Ali məhkəmə isə kassasiya instansiyası məhkəməsi kimi qanunla müəyyən edilmiş prosessual qaydada ədalət mühakiməsini həyata keçirir.
Qonaq tələbələrə Konstitusiya Məhkəməsinin məqsədi və fəaliyyəti haqqında da məlumat verib. Qeyd edib ki, Konstitusiya Məhkəməsi qanunların, qərarların və digər normativ hüquqi aktların Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına və qanunlarına uyğunluğunu yoxlayır.
İsmayıl Xəlilov sonda tələbələrin mövzuya dair suallarını cavablandırıb.
Tədbir Sosial işin təşkili kafedrasının müəllimi Firuzə Hüseynovanın dəvəti və təşkilatçılığı ilə baş tutub.

Judge of the Supreme Court Ismayil Khalilov was a guest of our students
Judge of the Supreme Court of the Republic of Azerbaijan Ismayil Khalilov met with students of Azerbaijan University. Ismayil Khalilov addressed the students on "The role of courts in social life."
The speech covered the principles of separation of powers, the differences between the legislature, the executive and the judiciary and their relationship, the judicial system of Azerbaijan, the powers of the courts. Ismayil Khalilov noted that justice is administered only by courts, and a three-tier independent judicial system consisting of the first, appellate and cassation instances has been established in the country. District, city courts, military and administrative-economic courts act as courts of serious crimes, courts of first instance. Courts of appeal hear cases on appeals and appellate protests against court decisions on cases heard by courts of first instance. The Supreme Court, like the Court of Cassation, administers justice in accordance with the procedure established by law.
The guest also informed the students about the purpose and activities of the Constitutional Court. He noted that the Constitutional Court checks the compliance of laws, decisions and other normative legal acts with the Constitution and laws of the Republic of Azerbaijan.
At the end, Ismayil Khalilov answered students' questions on the topic.
The event was organized at the invitation and organization of the teacher of the Department of Social Work Firuza Huseynova.