AXC-nin 100 illiyinə həsr olunmuş növbəti tədbir: “Əsrdən də uzun 23 ay”
Azərbaycan Universitetində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin  100 illiyinə həsr olunmuş növbəti tədbir keçirilib. Humanitar fənlər fakültəsinin Tələbə Elmi Cəmiyyəti tərəfindən  hazırlanan “Əsrdən də uzun 23 ay” adlı ədəbi-bədii gecədə AXC-nin 23 aylıq fəaliyyətini əks etdirən video-çarx nümayiş olunub, məruzələr səsləndirilib, şeir və mahnılar ifa olunub, tədbirin qonağı, tədqiqatçı-publisist Dilqəm Əhməd Cümhuriyyət dövrü sərgisi haqqında təqdimat və mühazirə ilə çıxış edib. Tədbir iştirakçılarına Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 1918-ci ildə səsləndirilən ilk dövlət himni də təqdim edilib.
Tədbiri Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru professor Yusif Qasımov açıb. Professor AXC dövrünün və qurucularının həyat və fəaliyyətinin hərtərəfli araşdırılmasının əhəmiyyəti haqqında danışıb.  İctimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Qabil Əliyev “Azərbaycanda müstəqil dövlətçiliyin bərpası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Tələbələrin qonağı tədqiqatçı-publisist Dilqəm Əhməd “Cümhuriyyət qurucularının mühacirət həyatı nadir foto və sənədlərdə” adlı sərgisini təqdim edib, slaydlar vasitəsilə kolleksiyasında olan tarixi sənədlər, fotoşəkillər, məktub və qəzetlər haqqında dolğun məlumat verib.
Tədbir tələbələrin məruzələri ilə davam edib. Zümrüd Kazımlı “İstiqlal Bəyannaməsi”, Zahidə Heydərzadə “Təhsil məsələləri” mövzularında çıxış ediblər. Tünzalə Kazımova Cəfər Cabbarlının “Azərbaycan bayrağı”, Günay Nəcəfova isə Bəxtiyar Vahabzadənin “Üçrəngli bayraq” şeirini səsləndirib.
Tədbiri universitetin rektoru Səadət Əliyeva da izləyib. Rektor prezident İlham Əliyevin 2018-ci ilin ölkəmizdə Cümhuriyyət ili elan edilməsi ilə bağlı sərəncamının mahiyyəti haqqında danışıb və Azərbaycan Universitetində AXC-nin 100 illiyinin silsilə tədbirlərlə qeyd olunduğunu diqqətə çatdırıb. Tədbirin təşəbbüskarlarının və təşkilatçılarının tələbələr olduğunu vurğulayan rektor TEC üzvlərinə yüksək təşkilatçılıq səbəbiylə təşəkkür edib.
Tədbir Vəfa Axundovanın ifasında “Yaşa mənim xalqım” mahnısı ilə yekunlaşıb.
Tədqiqatçı-publisist Dilqəm Əhməd tədbirdən sonra AXC auditoriyasında olub və “Mühacirlərin dönüşü” kitabını auditoriyanın kitabxanasına hədiyyə edib.

The next event dedicated to the 100th anniversary of the ADR: "23 Months more than a century "
The next event dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic was held at the Azerbaijan University. During the literary and artistic night "23 months more than a century" prepared by the Student Scientific Society of the Faculty of Humanities, a video clip was presented depicted on the 23rd month of activity of the ADR, reports were sounded, poems and songs were performed and a guest of the event, researcher-publicist Dilgam Ahmed made a presentation and lecture on the Republic period. The participants of the event were presented the first national anthem of the Azerbaijan Democratic Republic, which was played in 1918.
Professor Yusif Gasimov, pro-rector on scientific affairs of Azerbaijan University, opened the event. The professor talked about the importance of a thorough investigation of the lives and activities of the ADR era and its founders. Head of the Department of Social Sciences, Professor Gabil Aliyev made a report on "Restoration of Independent Statehood in Azerbaijan". A students’ guest, researcher-publicist Dilgam Ahmed presented an exhibition entitled "Immigration of Republic Builders in Rare Photographs and Documents" and gave detailed information about the historical documents, photographs, letters and newspapers from his collection through the slides.
The event continued with the students' lectures. Zumrud Kazimli has made a speech on "Declaration of Independence", Zahida Heydarzade on "Education Issues". Tunzala Kazimova told a poem by Jafar Jabbarli "Azerbaijan flag" and Gunay Najafova "Triangular flag" by Bakhtiyar Vahabzadeh.
The rector of the university Saadat Aliyeva also watched the event. The rector made a speech about the essence of President Ilham Aliyev's Decree on the proclamation of the 2018  a Year of the Republic and noted that the 100th anniversary of the ADR was celebrated with a series of events. Stressing that the organizers of the event were students, the rector thanked the TEC members for their high organizational support.
The event ended with a song "I Will Live My People" on the performance of Vafa Akhundova.
Researcher-publicist Dilgam Ahmed visited the ADR audience after the event and presented the book "Return of Refugees" to the audience library.