Azərbaycan Universiteti 2022-ci ildə 3 elmi konfrans keçirəcək
Azərbaycan Universitetində 2022-ci ildə 2-si beynəlxalq, 1-i isə respublika miqyaslı olmaqla 3 elmi konfransın keçirilməsi nəzərdə tutulur.
15 aprel 2022-ci il tarixində keçiriləcək Gənc tədqiqatçıların V elmi konfransının məqsədi ölkənin müxtəlif universitet, akademiya və elmi-tədqiqat institutlarında fəaliyyət göstərən gənc tədqiqatçıları bir araya gətirmək, əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri paylaşmaqdır. Gənc alim və tədqiqatçılar iqtisadiyyat, humanitar, sosial elmlər və ikt sahələri üzrə tezislərini  konfransa təqdim edə biləcəklər.
“Azərbaycan xalqının etnogenezi və milli kimlik məsələsi” beynəlxalq elmi konfransının 28 oktyabr 2022-ci il tarixində keçirilməsi planlaşdırılır. Konfransın müzakirə mövzuları “Azərbaycan xalqının etnogenezi Qafqaz regionunda etnik proseslər kontekstində”, “Filoloji düşüncə tərzində etnogenez problemləri”, “Etnogenez və identikliyin fəlsəfi aspektləri”, “Mədəniyyət və incəsənət abidələrimizdə milli kimlik məsələsi” olaraq müəyyənləşdirilib.
“İnformasiya təhlükəsizliyi: problemlər və perspektivlər” beynəlxalq konfransının isə Ukraynanın Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti ilə birgə 25 noyabr 2022-ci il tarixində keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bu il ikinci dəfə təşkil olunan konfransda “İnformasiya təhlükəsizliyinin əsas konseptual istiqamətləri”, “Kompüter sistemlərində informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasının texnoloji aspektləri”, “İnformasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin proqram vasitələri”, “Kriptoqrafiya. Kriptoqrafiq alqoritmlər”, “Big data. Bulud texnologiyalarında təhlükəsizlik problemləri”, “Kompüter radio mühəndisliyi və informasiyanın texniki təhlükəsizliyi sistemləri”, “Kiber təhlükəsizlik”, “İnformasiyanın işlənməsinin avtomatlaşdırılması”, “İnformasiya kommunikasiya sistemlərinin təhlükəsizliyi”, “İnformasiya təhlükəsizliyinin idarəedilməsi” kimi mövzular müzakirə olunacaq.

Azerbaijan University holds 3 scientific conferences in 2022
In 2022, Azerbaijan University plans to hold 3 scientific conferences, 2 international and 1 republic-wide.
The purpose of the V Scientific Conference of Young Researchers, which is planned on April 15, 2022, is to bring together young researchers working in various universities, academies and research institutes of the country and to share their scientific achievements and experiences. Young scientists and researchers will be able to present their theses in the fields of economics, humanities, social sciences and ICT.
The international scientific conference "Ethnogenesis of the Azerbaijani people and the issue of national identity" is scheduled for October 28, 2022. The topics of the conference are "Ethnogenesis of the Azerbaijani people in the context of ethnic processes in the Caucasus region", "Problems of ethnogenesis in philological thinking", " Philosophical aspects of identity and ethnogenesis", "The issue of national identity in our cultural and artistic monuments".
The international conference "Information Security: problems and prospects" is scheduled jointly with the Kharkiv National University of Radio Electronics of Ukraine on November 25, 2022.
Topics such as "Basic conceptual directions of information security", "Technological aspects of information security in computer systems", "Information systems security software", "Cryptography". Cryptographic algorithms ”,“ Big data”, "Security problems in cloud technologies", "Computer radio engineering and information security systems", "Cyber security", "Automation of information processing", "Security of information and communication systems", “Management of information security" are going to be discussed at the conference, which has been organized the second time this year.