Bu gün Azərbaycan Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunmuş VI Daxili Şahmat Turniri keçirilib. Dairəvi sistem üzrə keçirilən turnirdə bütün fakültə və ixtisaslar üzrə tələbələr iştirak edib.
Turnirin qalibi Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin Marketinq ixtisası üzrə təhsil alan I kurs tələbəsi Cavid Əhmədovdur. İnformasiya – kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin Kompüter elmləri ixtisası üzrə IV kurs tələbəsi Niyaməddin Bondorenko II yeri, Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin Maliyyə ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbəsi Nəzrin Əhmədzadə isə III yeri tutub.
Müsabiqə tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli təşkili və şahmatın kütləviliyinin artırılması məqsədi ilə təşkil olunur.

Next traditional chess tournament was held at Azerbaijan University
VI traditional chess tournament, dedicated to the memory of national leader Haydar Aliyev, was held at Azerbaijan University today. All students of Azerbaijan University participated in the competition, which was held on the circular system.
The winner of the tournament is Javid Ahmadov, a first-year student studying the Marketing specialty of School of Business and Economics, Niyamaddin Bondorenko, a fourth year student of computer science specialty of the School of Information and Communication Technologies-second place, and Nazrin Ahmedzadeh, a fourth year student of the Finance specialty of the School of Business and Economics took the third place.
The winners were awarded trophies and diplomas.
The competition is organized for the purpose of effective organization of students’ leisure time and increase popularity of chess.