Azərbaycan Universitetində antiplagiat proqramının təqdimatı keçirilib
Azərbaycan Universitetinin professor-müəllim heyəti üçün “Plagiat.pl” şirkətinin məhsulu olan “strikeplagiarism” antiplagiat sisteminin təqdimatı keçirilib. Təqdimatı şirkətin əməkdaşı Aygün Məmmədli aparıb.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov açaraq bildirib  ki, elektronlaşma və internetdən istifadənin artması ilə intellektual mülkiyyət hüquqlarının və müəllif hüquqlarının qorunması məsələləri daha da aktuallaşıb. Prorektor məsələnin mənəvi və etik aspektləri, o cümlədən plagiatçılıqla mübarizə yolları haqqında məlumat verib.
Daha sonra tədbir iştirakçılarına “Plagiat.pl” şirkətinin fəaliyyəti və  proqramın işləmə mexanizmi haqqında məlumat verilib. Qeyd olunub ki, şirkət 2002-ci ildə Polşada yaranıb. Azərbaycanda 2015-ci ildə filial kimi fəaliyyətə başlayıb və ölkədə 15 ali təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq edir.
İnternet üzərindən işləyən sistem  müxtəlif mətnlərdən köçürmələri və onların əsas mətnlə oxşarlıq dərəcəsini  aşkar etməyə imkan yaradır.

Presentation of anti-plagiarism program was held at Azerbaijan University
Presentation of the "strikeplagiarism" anti-plagiarism system, which is a product of Plagiat.pl, was held for professor-teacher staff of Azerbaijan University. The presentation was conducted by the colleague of the company Aygun Mammadli.
Opening the event Vice-Rector for Scientific Affairs of the university, Professor Yusif Gasimov said that protection of intellectual property rights and copyright issues have become more actual with the growth of electronicization and the use of the Internet. The Vice-Rector informed about the moral and ethical aspects of the issue, including the ways of struggling against plagiarism.
Later, the event participants were informed about the activity of Plagiat.pl company and the working mechanism of the program. It was noted that the company was founded in Poland in 2002. It started to operate in Azerbaijan as a branch in 2015 , and the company cooperates with 15 higher education institutions in the country.
The system that works over the Internet allows to identify transmittion from different texts and the degree of their similarity with the main text.