Azərbaycan Universitetində “Audiokitab” layihəsinin təqdimatı olub
Azərbaycan Universitetində “Audiokitab” layihəsinin təqdimatı olub. Tədbirdə universitetin bir qrup müəllim-tələbə heyəti, layihənin rəhbəri, əməkdar mədəniyyət işçisi Həsən Həsənov, layihənin texniki və yaradıcı heyəti iştirak edib.
Azərbaycan Universiteti rektorunun məsləhətçisi, Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Əli Həsənov qonaqları tədbir iştirakçılarına təqdim edib və layihənin əhəmiyyətini vurğulayıb. Əli Həsənov bildirib ki, kitab hər bir insanın inkişafında böyük rol oynayır, şəxsiyyəti formalaşdıran ən böyük amillərdən biridir. Bu səbəbdən istər ənənəvi, istərsə səsli olsun, kitabın hər forması haqqında danışmaq olduqca qürurvericidir.
Layihənin rəhbəri Həsən Həsənov “Audiokitab”ın 2015-ci ildə fəaliyyətə başladığını, 2018-ci ilin dekabr ayından isə bütün dünyada yayımlandığını qeyd edib. Azərbaycanda ilk dəfə həyata keçirilən layihədə ədəbiyyatın bütün sahələrinə aid 700-dən çox kitab peşəkar aktyorların ifasında səsləndirilib. Səsləndirilən kitablara bədii ədəbiyyat, şifahi xalq ədəbiyyatı nümunələri, klassik və müasir Azərbaycan yazıçılarının əsərləri, dünya klassiklərinin dilimizə tərcümə edilmiş əsərləri, dərs vəsaitləri daxildir. “Audiokitab”da tarix elmləri doktorları, professorların Azərbaycan tarixi, Türk xalqları və Şərq ölkələrinin tarixi haqqında mühazirələr öz əksini tapıb.
Yaradıcı heyətdən Əhliman Ərşadlı və Kamal Yaşar “Audiokitabın” texniki tərəfləri haqqında məlumat verərək bildiriblər ki, layihə mobil tətbiq üzərindən xidmət göstərir. AppStore yaxud GooglePlay üzərindən “Audiokitab” mobil tətbiqini ödənişsiz yükləyib kitablarla tanış olmaq mümkündür.
Layihənin redaktoru Rafiq Şahbazov qeyd edib ki, kitabların səsləndirilməsi davam edir. “Audiokitab” ictimai nəqliyyatda səyahət zamanı, istirahətdə, müəyyən işləri yerinə yetirərkən kitab dinləməyə imkan yaradır. Gözdən əlilliyi olan insanlar da layihədən asanlıqla faydalana bilərlər. “Audiokitab” sayəsində Azərbaycan tarixi və ədəbiyyatı ölkəmizin hüdudlarından kənarda yaşayan bütün həmvətənlərimiz üçün əlçatandır.
Sonda mətnləri səsləndirən aktyorlar Kamal Yaşar, Əhliman Ərşadlı, YUĞ Dövlət Teatrının aktrisası Təranə Ocaqverdiyeva və sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, aktrisa Zülfiyyə Eldarqızı tədbir iştirakçıları üçün ədəbi nümunələr və şeirlər səsləndiriblər. Canlı ifalar iştirakçılar tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.

The Project of Audiobook has taken place at Azerbaijan University
The teacher-student staff, head of the project, honored cultural worker Hasan Hasanov, technical and creative staff have participated in the event.
Rector’s concellor ,dean of the faculty Business and Economics Ali Hasanov introduced the guests to the participants and emphasized the importance of the project. Ali Hasanov denoted that book played an important role in everyone’s life,  it was one of the main factor in the formation of the personality.
For this reason either the traditional or audio, any form of the book is very honorable to speak about.
The project manager Hasan Hasanov notified that this project had started since December,  2018 and had spread all over the world.
More than 700 books in all genre,   have been sounded by the professional actors in the project that has been carried out in Azerbaijan for the first time. The sounded books include in fiction, folklore, classic author’s translated works, manuals. History sciences doctors’, professors’ lectures on History of Azerbaijan, History of Turkish peoples and Eastern countries have been represented in Audiobook.
Informing about technical features of Audiobook Ahliman Arshadli and Kamal Yashar, from creative staff, notified that the project worked via mobile appliance. It’s possible to get acquainted with the books free downloading Audiobook mobile appliance from App  Store or Google Play.
The editor of the project Rafig Shahbazov emphasized that the sounding  process was going on. Audiobook is available while they are on holiday or on the public transport. The people who are maimed in eyes can take advantage of the project successfully.
The fellow  citizens who live oversea can get the information about history and literature of Azerbaijan thank to Audiobook.
The actors who sounded the texts Kamal Yashar, Ahliman Arshadli , the actress  of the  YUG State Theatre Tarana Ocagverdiyeva and philosophy doctor of art,  actress Zulfiya Eldargizi recited poems in front of the participants in the end. Live performance was applauded warmly by audience.