Azərbaycan Universitetində Axısqa türklərinin nümayəndələri ilə növbəti görüş keçirilib. Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrası tərəfindən təşkil olunan görüş “Şuşa ili”nə həsr olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə kafedranın müdiri Ülviyyə Rəhimova açaraq Axısqa türklərinin öz doğma torpaqlarından - Gürcüstanın Axısqa bölgəsinin 230 kəndindən bir gecədə qeyri-insani şərtlərdə sürgün edilmələri haqqında qısa məlumat verib və tədbirin qonaqlarını tələbələrə təqdim edib.
Kafedranın professoru, filologiya elmləri doktor Asif Hacıyev bildirib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanda yaşayan bütün xalqların nümayəndələri kimi Axısqa türkləri də vahid amal uğrunda bir yumruq kimi birləşərək düşmən tapdağı altında olan torpaqlarımızın, Qarabağın və Şuşanın işğaldan azad olunmasında böyük qəhrəmanlıq göstərib, böyük Zəfərin qazanılmasına öz töhfələrini veriblər.
Azərbaycanda Yaşayan Axısqa Türkləri "Vətən" İctimai Birliyinin sədr müavini Rüstəm Xəlilov Axısqa türklərinin sürgün tarixi haqqında məlumat verib. Rüstəm Xəlilov bildirib ki, 1920-ci ilə qədər Osmanlı dövlətinin tərkibində olan Axısqa bölgəsi müxtəlif siyasi proseslər və sərhəd dəyişiklikləri nəticəsində Gürcüstanın tərkibində qalıb. 1944-cü ilə qədər Gürcüstanda yaşayan Axısqa türkləri həmin ilin 14-15 noyabr tarixlərində Stalinin əmri ilə Mərkəzi Asiyaya sürgün ediliblər. Gecə yatdıqları yerdə evlərindən zorla çıxarılan təxminən 90 min Axısqa türkü mal-qara üçün nəzərdə tutulmuş vaqonlara doldurlub və əsasən Özbəkistana göndərilib. Onların 17 min nəfəri yollarda həlak olub. 1954-cü ilə qədər komendant rejimi altında yaşayıblar.
Qonaq çıxışında 1958-ci ildən başlayaraq Azərbaycanın müxtəlif ərazilərində məskunlaşmaları üçün dövlət tərəfindən göstərilən köməkliklərdən bəhs edib, başlarına gələn növbəti dəhşətli hadisə olan 1989-cu il Fərqanə hadisələrini xatırladıb. Rüstəm Xəlilov bildirib ki, Sovet İttifaqının süqutundan 30 ilə yaxın müddət keçməsinə baxmayaraq onlar doğma yurdlarına qayıda bilmirlər. Gürcüstan hökumətinin 2007-ci ildə qəbul etdiyi qanunla axısqalıların geri dönüşünə dair hüququ baza yaradılsa da,  proses problemi tam həll etməyib. Rüstəm Xəlilov tədbir iştiakçılarına “Vətən” İctimai Birliyinin fəaliyyəti haqqında da məlumat verib.
Humanitar fənlər fakültəsinin dekanı, dosent Səfər Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycan 1950-ci illərdə axısqalıları qəbul edib, hazırda onlar Bakı, Saatlı, Sabirabad, Quba, Xaçmaz və digər şəhərlərdə yaşayır. Azərbaycan xalqının sevincini öz sevincləri, kədərini öz kədərləri hesab edən axısqalılar da böyük Qarabağ zəfərinin sevincini bizimlə birlikdə yaşayırlar.
Axısqa Türkləri "Vətən" İctimai Birliyinin İdarə Heyətinin üzvü və bölgə rəhbəri Mühiddin Xəlilov, Azərbaycanın əməkdar mədəniyyət işçisi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, "Vətən" İctimai Birliyinin ağsaqqallar şurasının sədri, şair, filoloq Cabir Xalidov, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, şair Həmdi Ayvazov (Yitgün), "Vətən" İctimai Birliyinin Bakı-Abşeron-Sumqayıt bölgə rəhbəri Yusif Asimov, Saatlı Rayonunun Şirinbəy kənd tam orta məktəbinin direktoru və "Vətən" İctimai Birliyinin fəallarından olan Daşdəmir Ulfanov tələbəöz torpaqlarına qayıtmaq uğrunda apardıqları mübarizə, ədəbi yaradıcılıqları haqqında məlumat veriblər. Çıxışlarda qeyd olunub ki, hazırda dünyanın 11 ölkəsində məskunlaşan Axısqa türkləri Azərbaycan xalqından böyük hörmət görüblər. Bildirilib ki,  Qarabağ zəfəri bütün axısqalıları ürəkdən sevindirir, 2022-ci ilin “Şuşa ili” elan edilməsi hər bir axısqalı üçün də çox əlamətdar, sevincli və qürurverici hadisədir.
Çıxışlarda Axısqa türklərinin tarixinin, folklorunun, etno-mədəni dəyərlərinin tədqiqata cəlb olunmasının əhəmiyyəti də vurğulanıb.
Tədbirdə şair Həmdi Ayvazov (Yitgün) öz şeirlərindən nümunələr ifa edib, "Vətən" İctimai Birliyi tərəfindən nəşr olunan “Axısqalı şəhidlər” kitabı Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasına hədiyyə edilib. Qeyd olunub ki, Birinci Qarabağ müharibəsondə 83, 44 günlük Vətən müharibəsində isə 8 nəfər Axıska türkü şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Tədbirdə Azərbaycan Universitetinin bir qrup müəllim – tələbə heyəti ilə yanaşı, Axısqa Türkləri "Vətən" İctimai Birliyinin mətbuat katibi Paşali Paşaliyev, birliyin dəstəyi ilə Türkiyədən  “Axısqalı aydın qadınlar” mövzusunda tədqiqat üçün gələn qonaqlar da iştirak edib.
Qeyd edək ki, Bu il Axısqa sürgünündən 78 il keçir. Ötən əsrin ortalarında bir qismi Azərbaycanda məskunlaşan Axısqa türkləri həmin dövrdən başlayaraq ölkəmizin ictimai-siyasi və mədəni həyatında fəal iştirak edirlər.

A meeting with Akhisga Turks was held at Azerbaijan University
Another meeting with representatives of Akhisga Turks was held at Azerbaijan University. The meeting organized by the Department of Azerbaijani Language and Literature is dedicated to the "Year of Shusha".
Opening the event, the head of the department Ulviya Rahimova briefed on the deportation of Akhisga Turks from their native lands - 230 villages of Akhisga region of Georgia overnight in inhumane conditions and introduced the guests to the students.
Professor of the department, Doctor of Philology Asif Hajiyev said that in the 44-day war, Akhisga Turks, like representatives of all peoples living in Azerbaijan, united as a fist for a common cause and showed great heroism in the liberation of our lands under occupation, Karabakh and Shusha. made their contributions.
Rustam Khalilov, Deputy Chairman of the Vatan Public Union of Akhisga Turks Living in Azerbaijan, spoke about the history of exile of Akhisga Turks. Rustam Khalilov said that the Akhisga region, which was part of the Ottoman state until 1920, remained part of Georgia as a result of various political processes and border changes.The Akhisga Turks, who lived in Georgia until 1944, were deported to Central Asia on November 14-15 of that year by Stalin's order. About 90,000 Akhisga Turks, who were forcibly evicted from their homes at night, were loaded into cattle wagons and sent mainly to Uzbekistan. 17,000 of them died on the roads. Until 1954, they lived under a curfew.
In his speech, the guest spoke about the state assistance provided to them to settle in different parts of Azerbaijan since 1958, and recalled the events of 1989 in Fergana, another terrible event that happened to them. Rustam Khalilov said that despite the fact that almost 30 years have passed since the collapse of the Soviet Union, they are unable to return to their homeland.
Although a law passed by the Georgian government in 2007 established the legal basis for the return of Akhiskali, the process did not fully resolve the problem. Rustam Khalilov also informed the participants about the activities of the "Vatan" Public Union.
Dean of the Faculty of Humanities, Associate Professor Safar Mammadov noted that Azerbaijan received the Akhisgals in the 1950s, and now they live in Baku, Saatli, Sabirabad, Guba, Khachmaz and other cities. The people of Akhisgali, who consider the joy of the Azerbaijani people as their joy and their sorrow as their sorrow, also live with us the joy of the great victory of Karabakh.
Muhiddin Khalilov, Member of the Board and Head of the Akhisga Turks Vatan Public Union, Honored Cultural Worker of Azerbaijan, Member of the Azerbaijan Writers 'Union, Chairman of the Council of Elders of the Vatan Public Union, Poet, Philologist Jabir Khalidov, Member of the Azerbaijan Writers' Union, Poet Hamdi Ayvazov ( Yitgun), Yusif Asimov, head of the Baku-Absheron-Sumgayit region of the Vatan Public Union, Dashdamir Ulfanov, director of the Shirinbay village secondary school in the Saatli region and one of the activists of the Vatan Public Union, spoke about their struggle to return to their student lands.
It was noted in the speeches that the Akhisga Turks, who now live in 11 countries around the world, have received great respect from the Azerbaijani people. It was noted that the victory of Karabakh makes all Akhisgals happy, and the announcement of 2022 as the "Year of Shusha" is a very significant, joyful and proud event for every person from Akhisga.
The speeches also stressed the importance of involving the history, folklore, ethno-cultural values ​​of the Akhisga Turks in research.
Poet Hamdi Ayvazov (Yitgun) sang samples of his poems at the event, and the book "Martyrs of Akhisgali" published by "Vatan" Public Union was presented to the Department of Azerbaijani Language and Literature. It was noted that in the 83rd and 44th days of the First Karabakh War, 8 Akhiska Turks were martyred.
The event was attended by a group of teachers and students of the University of Azerbaijan, the press secretary of the Akhisga Turks "Vatan" Public Union Pashali Pashaliyev, and guests from Turkey with the support of the union came to Turkey to conduct research on "Women from Akhisga."
It should be noted that 78 years have passed since the exile of Akhisga. Akhisga Turks, some of whom settled in Azerbaijan in the middle of the last century, have been actively involved in the socio-political and cultural life of our country since that time.