Azərbaycan Universitetində 9 noyabr - Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdə qeyd olunub ki,  Azərbaycan bayrağı Azərbaycan xalqının keçdiyi tarixi yolu və dövlətçiliyimizin bütün simvollarını özündə əks etdirir.
Tədbirin rəsmi hissəsi Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Azərbaycan Universiteti rektorunun müşaviri Nüşabə Quliyeva açılış nitqi ilə çıxış edərək bildirib ki, üçrəngli dövlət bayrağımız hər bir Azərbaycan vətəndaşı üçün müqəddəs və əzizdir. Bütün şəhər və rayonlarımızda Bayraq meydanı və Bayraq muzeyləri fəaliyyət göstərir. Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə Dövlət Bayrağı Gününün təsis olunması dövlət başçımızın tarixi irsə sahib çıxmasının bariz nümunəsidir. Nüşabə Quliyeva zəfər bayrağımızın tezliklə Şuşada, Laçında, Kəlbəcərdə və işğal altında olan digər torpaqlarımızda dalğalanacağına əminliyini də ifadə edib.
Prezident yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin əməkdaşı, sosiologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əfqan Vəliyev çıxışında 27 aprel 1920-ci il tarixində Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti parlamentinin binasından götürülən üçrəngli Dövlət bayrağının vətənə qaytarılmasının tarixi haqqında danışıb. Qonaq qeyd edib ki, bolşevik işğalından sonra xarici ölkələrə mühacirət edən ictimai xadimlərdən biri də parlamentdə katib-stenoqraf kimi çalışan Mirzə Bala Məmmədzadə olub. O,  27 aprel günü bolşeviklərin endirdiyi üçrəngli bayrağı ayaqlar altında qalmaması üçün onlardan alıb və mühacir həyatı boyunca yaşadığı ölkələrdə qoruyub saxlayıb.
Qonaq bu bayraq haqqında təsadüfən məlumat əldə etdiyini bildirib: “Mirzə Bala Məmmədzadə rəhmətə gedəndən sonra bayrağı Eldəniz Kurtulana əmanət edib.  Eldəniz Kurtulan da elmi işim Azərbaycan siyasi düşüncə tarixi və Mirzə Bala Məmmədzadə ilə bağlı olduğu üçün mənə verilməsini vəsiyyət edib”.
Əfqan Vəliyev bu barədə Prezident İlham Əliyevə məruzə edildiyini və onun  tapşırığı ilə həmin bayrağın ölkəyə gətirildiyini bildirib. Qonaq qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin bu tapşırığı və onun 2018-ci ilin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti İli” elan olunması haqqında sərəncamı, Cümhuriyyətin 100 illiyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi dövlət başçısının bayrağımıza, dövlətçilik tariximizə, AXC-nin qurucularına olan hörmət və ehtiramından irəli gəlir. Əfqan Vəliyev deyib: “Bütün mühacirlərin arzusu bu bayrağın bir an öncə Azərbaycana gətirilməsi və ölkə rəhbərliyinə təqdim edilməsi olub. Bu gün cümhuriyyətin bütün qurucularının və fəallarının, Mirzə Bala Məmmədzadənin ruhu şaddır. Çünki, bayrağımız əmin əllərdədir”.
Daha sonra elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov, Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Əli Həsənov, İctimai elmlər kafedrasının müdiri Qabil Əliyev çıxış edərək maraqlı tarixi faktlar üçün qonağa təşəkkür edib, tədbir iştirakçılarını Dövlət Bayrağı Günü münasibəti ilə təbik ediblər.
Tədbirin bədii hissəsində isə tələbələr bayrağı tərənnüm edən şeir və musiqi nömrələri ilə çıxış ediblər.

An event was held at Azerbaijan University dedicated to the Day of the National Flag. The Azerbaijani flag reflects the history of the Azerbaijani people and all the symbols of our statehood.
The official part of the event started with the performance of the National Anthem.
Advisor to the rector of the Azerbaijan University Nushaba Guliyeva made the opening speech, and noted that our tricolor flag is sacred and dear to every citizen of Azerbaijan. Flag Square and Flag Museums are active in all cities and regions. Establishment of the National Flag Day by the decree of President Ilham Aliyev is a clear example of the fact that the state leader has a historical heritage. Nushaba Guliyeva also confidently expressed that our victory flag will soon fluctuate in Shusha, Lachin, Kalbajar and other occupied lands.
The officer of the strategic researches under the President, candidate of social sciences Afgan Veliyev provided a historical background  about the returning of the tricolor flag from the building of the Parliament of the Azerbaijan Democratic Republic on April 27, 1920. The guest noted that after the Bolshevik occupation, one of the public figures who emigrated to foreign countries was Secretary-Senator Mirza Bala Mammadzade. On April 27 he took over the Bolsheviks' flag in order to prevent it from falling  and kept it in the countries where he lived.
The guest said that he had accidentally got information about the flag: After Mirza Bala Mammadzade died, the flag was entrusted to Eldanis Kurtulane. Eldaniz Kurtulan also testified to me when I studied in Turkey, I was taught a scientific work, because it is connected with the history of political thought and Mirza Bala Mammadzade. ”
Afgan Valiev said that this was reported to President Ilham Aliyev and that his flag was delivered the country. The guest noted that, the assignment of President Ilham Aliyev and his decree on declaring 2018 as the "Year of the People's Republic of Azerbaijan" is the respect and reverence of the head of state for our flag, our statehood history and the founders
Afgan Valiyev said: "The desire of all the emigrants was to bring this flag to Azerbaijan and submit it to the leadership of the country.
Vice-rector for Scientific Affairs Yusif Gasimov, Dean of Business and Economics Faculty Ali Hasanov, Head of the Department of Social Sciences Gabil Aliyev delivered gratitude to the guest for interesting historical facts and congratulated the participants on the occasion of the National Flag Day.
In the artistic part of the event, the students performed poetry and musical numbers to glorify the flag.