Azərbaycan Universitetində 2019-cu ilə yekun vurulub
Azərbaycan Universitetində Elmi Şuranın genişləndirilmiş son iclası keçirilib. İclas 2019-cu ilin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunub.
İclası rektor Səadət Əliyeva açaraq universitet kollektivinin 2019-cu il ərzində məhsuldar fəaliyyət göstərdiyini və uğurlu işlərə imza atıldığını bildirib. Əldə olunmuş uğurlar tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, elmi fəaliyyətin təşkili, beynəlxalq əlaqələrin genişləndirilməsi, elmi-pedaqoji potensialın gücləndirlməsi, heyətin müxtəliftipli təlimlərə cəlb olunması, tələbə qəbulunun kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin yüksəlməsi və bu kimi sahələri əhatə edib. Tədris ilinin mühüm yeniliklərinə nəzər salan rektor universitetin güclü tərəfləri ilə yanaşı, zəif nöqtələri olduğunu da bildirib və çatışmazlıqların aradan qaldırılması istiqamətində iş aparılacağını vurğulayıb. Səadət Əliyeva qarşıda duran vəzifələrdən də danışıb və universitet kollektivini 31 Dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə təbrik edib.
Elmi işlər üzrə prorektor, professor Yusif Qasımov Azərbaycan Universitetinin əldə etdiyi bütün uğurların arxasında universitet rəhbərliyinin kollektivə olan böyük inamının dayandığını vurğulayıb.
Elm şöbəsinin müdiri Lətifə Ağamalıyeva Universitetin  2019-cu ildəki elmi fəaliyyəti haqqında hesabatla çıxış edib. Hesabata universitetin elmi potensialı, elmi konfransların təşkili və keçirilməsi, “İpək yolu” elmi jurnalının fəaliyyəti, elmi tədbir, təlim və seminarlar, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, dərc edilmiş elmi işlər, Web of Science bazasında indekslənən məqalələrin sayı, Web of Science bazasında indekslənən məqalələrə istinadların sayı və elmi fəaliyyətin nəticələri daxil edilib.
İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Lalə Dilənova tədbir iştirakçılarına 2019-cu ildə görülmüş işlər haqqında arayış təqdim edib. Arayış tələbə qəbulu, Abituriyent Məsləhət Mərkəzinin fəaliyyəti, universitetdə tətbiq olunan tələbə dəstək layihələri, yeniliklər və əldə olunmuş uğurlar, beynəlxalq təhsil layihələrində iştirak, tələbə-müəllim və heyət mübadiləsində iştirak, “Nəsimi ili” tədbirlər planının icra olunması, beynəlxalq təhsil sərgisində iştirak, əlamətdar tarixlərin, yubiley tədbirlərinin keçirilməsi, sosial layihələrdə iştirak, tələbə aktivliyi, tələbələrin karyera hazırlığı, fərdi inkişaf təlimləri və dərsdənkənar fəaliyyətlərinin təşkil olunması kimi mövzuları əhatə edib.
İclasda qeyd olunub ki, Azərbaycan Universiteti 2019-cu ildə görülən işlər və əldə olunan nəticələrlə 2018-ci ili qabaqlayıb, Universitetin strateji planında nəzərdə tutulmuş məqsədlərə nail olmaq üçün effektiv fəaliyyət davam etdirilib.
Hesabat iclasının yekununda 2019-cu ilin nəticələrinə əsasən yüksək elmi nəticələrə nail olan və elmi uğurları ilə fərqələn universitet əməkdaşlarına rəhbərliyin mükafatları təqdim edilib.

Azerbaijan University finished 2019
An expanded meeting of the Academic Council was held at the Azerbaijan University. The meeting is dedicated to the outcomes of 2019 year and the challenges ahead.
Opening the meeting, Rector Saadat Aliyeva noted that the staff of the university has been productive and had a  success in 2019. The accomplishments included areas such as improving the quality of teaching, organizing academic activities, expanding international contacts, enhancing the scientific and pedagogical potential, recruiting staff into various trainings, increasing the quantity and quality of student admissions and so on. Referring to the important innovations of the academic year, the rector said that along with the strengths of the university, it also had imperfects, and futher stressed that measures will be taken to address shortcomings. Saadat Aliyeva also spoke on the upcoming tasks and congratulated the university staff on the occasion of  December 31– World Azerbaijanis Solidarity Day and the New Year. Vice-Rector  for Science Professor Yusif Gasimov emphasized that all the successes of Azerbaijan University stand behind the high confidence of the university administration in its staff.
Head of the Department of Science Latifa Agamaliyeva made a report on the activities of the University in 2019. The report includes the scientific potential of the university, the organization and conduct of scientific conferences, the activities of the scientific journal “Silk Way”, scientific activities, training and seminars, international scientific cooperation, published scientific works, the number of articles indexed on the Web of Science database.
Lala Dilanova, Head of the Public Relations Department gave the event participants a certificate for the scientific activities performed  in 2019. Reference Student Admission, Activities of the Entrance Counseling Center, University Student Support Projects, Innovations and Achievements, Participation in International Education Projects, Student-Teacher and Staff Exchange, Implementation of the Nasimi Year Celebrations, Participation in International Education Exhibition dates, jubilee events, participation in social projects, students’ activities, career development of students, personal development trainings and extracurricular activities.
At the meeting, it was noted that the Azerbaijan University has been ahead of 2018 with its activities and results in 2019, and has continued to work effectively to achieve the goals set by the University's strategic plan.
At the end of the reporting meeting, the management awards were presented to university employees who achieved high academic results and distinguished their academic achievements based on the results of 2019.