Azərbaycan Universitetində informasiya təhlükəsizliyi müzakirə olunur
Bu gün Azərbaycan Universiteti və Ukraynanın Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti ilə birgə “İnformasiya təhlükəsizliyi: problemlər və perspektivlər” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilir. Konfrans pandemiya ənənələrinə uyğun olaraq zoom platforması vasitəsilə onlayn qaydada təşkil olunub.
Beynəlxalq tədbirin açılışında Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva konfrans iştirakçılarına müraciət edərək konfransın işinə uğurlar arzulayıb. Rektor qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində təkcə Ukraynada deyil, regionda da ciddi uğur və ənənələrə malik Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti ilə 2019-cu ildən başlayaraq əməkdaşlıq proqramları həyata keçirir. Tərəflər arasında imzalanmış memoranduma əsasən kompüter mühəndisliyi və kompüter elmlərini əhatə edən beynəlxalq birgə ikili diplom proqramı tətbiq olunur. Bugünlərdə müasir texniki avadanlıqlarla təchiz olunmuş informasiya təhlükəsizliyi üzrə birgə tədris-tədqiqat laboratoriyası istifadəyə verilib. Bugünkü birgə beynəlxalq konfrans universitetlər arasındakı səmərəli əməkdaşlığın məntiqi davamıdır və olduqca aktual mövzuya həsr olunub. Əməkdaşlıq gələcəkdə yeni istiqamətləri də əhatə edəcək.
Xarkov Milli Radioelektronika Universitetini açılışda elm və innovasiyalar üzrə prorektor Murad Omarov təmsil edib. Prorektor qeyd edib ki, informasiya təhlükəsizliyi üzrə ciddi infrastruktura, kadr potensialına və təcrübəyə sahib Xarkov Universitetinin əməkdaşları konfransda 12 məruzə ilə iştirak edirlər. Xarkov Milli Radioelektronika Universiteti Azərbaycan Universiteti ilə əməkdaşlıqdan olduqca məmnundur və yeni istiqamətlər üzrə daha da genişlənməsi arzusundadır.
Açılışda bu gün Türkiyədə Respublika Gününün qeyd olunduğu da bildirilib və Azərbaycan Universitetinin rəhbərliyi və kollektivi adından dost və qardaş ölkəyə təbriklər və xoş arzular ifadə olunub.

Information security is being discussed at Azerbaijan University
Today, Azerbaijan University together with the Kharkiv National University of Radio Electronics of Ukraine is hosting an international conference on "Information Security: Problems and Prospects." The conference was organized online through the zoom platform in accordance with the traditions of the pandemic.
At the opening of the international event, rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva addressing the conference participants wished success to the conference. The rector noted that the university has been implementing cooperation programs in the field of information and communication technologies with Kharkiv National University of Radio Electronics since 2019, which has serious success and traditions not only in Ukraine but also in the region. According to the memorandum signed between the parties, an international joint dual degree program covering computer engineering and computer science is applied. A joint training and research laboratory on information security, equipped with modern technical equipment, has been launched today. Today's joint international conference is a logical continuation of productive cooperation between universities and is dedicated to a very topical issue. The cooperation will cover new areas in the future.
Kharkiv National University of Radio Electronics was represented at the opening by Vice-Rector for Science and Innovation Murad Omarov. The vice-rector noted that the staff of Kharkov University, which has a serious infrastructure, human resources and experience in information security, is participating in the conference with 12 reports. Kharkiv National University of Radio Electronics is very pleased with the cooperation with Azerbaijan University and wants to expand in new areas.
It was noted at the opening that the Republic Day was celebrated in Turkey today, and on behalf of the leadership and staff of Azerbaijan University, congratulations and best wishes were expressed to the friendly and brotherly country.