Azərbaycan Universitetində yanvar ayı üzrə “Ayın əməkdaşı” seçilib
İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdir müavini Lalə Dilənova yanvar ayı üzrə “Ayın əməkdaşı” seçilib. Seçimdə müdir müavininin Universitetin fəaliyyət və tədbirlər planının icrasında göstərdiyi yaradıcılıq və fəallıq nəzərə alınıb.
Lalə Tofiq qızı Dilənova ali təhslini hər iki pilləsini Türkiyənin Gazi Universitetində oxuyub. Radio-televiziya və kino ixtisası üzrə 1998-ci ildə bakalavr dərəcəsi, 2003-cü ildə magistr dərəcəsi alıb. Əmək fəaliyyətinə Türkiyədə başlayıb. Müxtəlif media orqanlarında müxbir, redaktor, ictimaiyyətlə əlaqələr mütəxəssisi kimi fəaliyyət göstərib.
2009-cu ildən Azərbaycan Universitetində çalışır. 2009-2014-cü illərdə Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasında müəllim, baş müəllim vəzifələrində işləyib. 2014-cü ildən İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin əməkdaşıdır.

Vice-Director of the Public Relations Department Lala Dilanova has been elected “Employee of the Month” for January. Vice-Director’s activity and performance in the implementation of activities and action plan of the university have been taken into consideration in the selection.
Lala Tofig Dilanova studied both levels of her higher education at Gazi University in Turkey. Having majored in Radio-Television and Cinematography, she was conferred bachelor degree in 1998 and master degree in 2003. She started her professional activity in Turkey. She worked as a correspondent, editor, and public relations specialist in various media institutions.
She has been working at Azerbaijan University since 2009. She worked as a teacher and a senior teacher in the Department of the Azerbaijani Language and Literature in 2009-2014. She has been working as a colleague of the Public Relations Department since 2014.