Azərbaycan Universitetində Zəfər Günü qeyd olunub
Azərbaycan Universitetində 8 Noyabr – Zəfər Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib. Tədbirdən əvvəl Qarabağ münaqişəsinin tarixi xronikasını əks etdirən “44” fotosərgisinə baxış olub.
Universitetin kollektivi, şəhid məzunlarının ailə üzvləri, müharibə iştirakçısı tələbələrin və qonaqların iştirak etdiyi tədbirdə şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Dövlət Himni səsləndirilib.
Uuniversitetin rektoru Səadət Əliyeva tədbir iştirakçılarını Zəfər Günü münasibətilə təbrik edib. Rektor qeyd edib ki, bir il bundan əvvəl xalqımız və ordumuz Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında müqəddəs amal uğrunda səfərbər olaraq torpaqlarımızın işğaldan qurtarılması, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıtması və ədalətin bərpası üçün Vətən Müharibəsinə başlayıb. 44 gündə qazanılan şanlı zəfər Azərbaycan Ordusunun şücaəti, qazilərimizin sağlamlığı və şəhidlərimizin qanı bahasına əldə olunub. Münaqişənin dinc yolla həllini 30 il gözləyən xalqımız dözümü ilə dünyanın ən sülhsevər xalqı olduğunu sübut edib. Səbri tükənəndə isə tarixin ən müasir və ən ədalətli müharibəsini aparıb.
Səadət Əliyeva çıxışında bildirib ki, Azərbaycan Universitetinin tələbə və məzunları da həm Aprel döyüşlərində, həm də Vətən Müharibəsində döyüşərək igidliklikləri, şücaətləri və Vətənə sevgiləri ilə fərqləniblər. Rektor deyib: “Aprel döyüşləri ilə başlayan, Vətən Müharibəsi ilə davam edən Zəfər yürüşünü qələbə ilə başa çatdıran şəhidlərimizi dərin ehtiramla yad edirəm, qazilərimizə Tanrıdan şəfa diləyirəm. Vətən Müharibəsi iştirakçılarına dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Azərbaycan Universitetinin kollektivi adından şəhid valideynlərinin qarşısında baş əyirəm. Bizim və bizdən sonrakı nəsillərin onların qarşısında böyük mənəvi borcu var”.
Daha sonra universitetin qonaqları, Yeni Azərbaycan Partiyası Xətai rayon təşkilatının sədri, professor Vüqar Rəhimzadənin “Vətən Müharibəsində möhtəşəm qələbənin memarları”, hərbi ekspert Ədalət Verdiyevin “44 günlük Vətən Müharibəsində ilklər” mövzularında çıxışları dinlənilib. Tədbirdə şəhidlərin ailə üzvləri və universitetin müharibə iştirkçısı tələbələri də çıxış edərək ürək sözlərini və xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüblər.
Sonda universitet tərəfindən şəhid tələbə və məzunları – Əli Nəcəfov, Mirsüleyman Süleymanov və Rəşad Nadirovun xatirəsinin yaşadılması məqsədilə hazırlanan “Şəhidlər ölmür” adlı kitabça onların ailə üzvlərinə təqdim olunub. Vətən Müharibəsi iştirakçısı tələbələrə isə universitet kollektivi minnətdarlığını xatirə lövhəsi ilə ifadə edib.

Victory Day was celebrated at Azerbaijan University
An event dedicated - Victory Day was held on November 8 at Azerbaijan University. A minute of silence was observed in memory of the martyrs and the National Anthem was played at the event attended by the university staff, family members of the martyrs' graduates, war students and guests.
Rector of the University Saadat Aliyeva congratulated the participants on the Victory Day. The rector noted that, our people and army, under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, mobilized for a sacred cause and launched the Patriotic War to end the occupation of our lands, return IDPs to their native lands and restore justice a year ago. The glorious victory was achieved at the expense of the courage of the Azerbaijani Army, the health of our veterans and the blood of our martyrs in 44 days.
In her speech, Saadat Aliyeva said that students and graduates of the Azerbaijan University were distinguished by their courage, bravery and love for the Motherland, fighting both in the April battles and in the Patriotic War. The rector said: “I remember with deep respect our martyrs who started the April battles and ended the Victory March with a victory, and I pray to God to heal our veterans. I express my deep gratitude to the participants of the Patriotic War. On behalf of the staff of Azerbaijan University, I bow to the parents of the martyrs. We and future generations have a great moral duty to them. "
Then, the speeches of the chairman of the Khatai district organization of the New Azerbaijan Party, Professor Vugar Rahimzade on "Architects of the great victory in the Great Patriotic War", military expert Adalat Verdiyev on "The first in the 44-day Patriotic War" were heard. Family members of the martyrs and students of the university who took part in the war also spoke at the event and shared their heartfelt words and memories with the participants.
At the end, the book "Martyrs do not die" prepared by the university to commemorate the martyred students and graduates - Ali Najafov, Mirsuleyman Suleymanov and Rashad Nadirov was presented to their families. The university staff thanked the students who took part in the Great Patriotic War with a plaque.