Azərbaycan Universitetindən bu il 365 nəfər məzun olur
Azərbaycan Universitetinin 2021/2022-ci tədris ili məzunlarına həsr olunmuş XXVIII buraxılış “Məzun Günü”nün rəsmi hissəsi keçirilib. Tədbirdə universitet rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, qonaqlar və məzunlar iştirak ediblər.
Tədbirdə Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni və Azərbaycan Universitetinin Himni səsləndirilib.
Rəsmi hissədə universitetin rektoru Səadət Əliyeva açılış nitqi ilə çıxış edib. Rektor çıxışında ümummilli lider Heydər Əliyevin “Təhsil hər bir dövlətin, ölkənin, cəmiyyətin həyatının, fəaliyyətinin mühüm bir sahəsidir. Cəmiyyət təhsilsiz inkişaf edə bilməz” sözlərini xatırladaraq qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi təhsil müəssisəsi dövlətimizin ali təhsil qarşısında qoyduğu vəzifələri həyata keçirmək üçün bütün imkanlarını öz tələbələrinə təqdim edib. Tədrisi aparılan bütün ixtisaslar üzrə hərtərəfli bilik və bacarıqlara malik mütəxəssislər hazırlamaq, mənəvi cəhətdən sağlam gənclər yetişdirmək üçün Azərbaycan Universiteti texniki və kadr potensialını səfərbər edib. Səadət Əliyeva çıxışında məzunları təbrik edib, həyatlarının bundan sonrakı dövründə, iş həyatında yaxud təhsilin növbəti pilləsində uğurlar arzulayıb.
Tədbirin qonağı psixoloq Elnur Rüstəmov məzunlara xoş arzularını çatdırıb, təhsilin universitet həyatı ilə məhdudlaşmadığını bildirib. Psixoloq vurğulayıb ki, ömür boyu təhsil əmək bazarında rəqabət qabiliyyətini təmin edir, məzunlar bu prosesə hazır olmalıdırlar.
Tədbirin qonaqları arasında universitetin 2017-ci il Kompüter mühəndisliyi ixtisası üzrə məzunu, “Hədəf” liseyinin İnformatika kafedrasının müdiri və olimpiadalar üzrə koordinator Məmməd Kərimli də olub. Məmməd Kərimli çıxışında tələbəlik illəri ilə bağlı xatirələrini tədbi iştirakçıları ilə bölüşüb.
Humanitar fənlər fakültəsinin dekanı Səfər Məmmədov, İnformasiya – kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev, Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının müdiri Nəriman Böyükkişi, Nəsimi rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Şahmar Tağıyev çıxış edərək məzunları təbrik edib, xoş arzularını bildiriblər. Şahmar Tağıyev Azərbaycan Universitetinin 4 tələbəsinə rayonun ictimai həyatında fəallıq nümayiş etdirdiklərinə görə fəxri fərman təltif edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universitetinin bu il 274-ü bakalavriat, 91-i magistratura pilləsində olmaqla 365 məzun bitirir. Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin tələbəsi Nəcibə Əliyeva  91,12 orta müvəffəqiyyət göstəricisi ilə 2021/2022-ci tədris ilində Azərbaycan Universitetindən  birinciliklə məzun olub. XXVIII buraxılış Məzun Günündə Nəcibə Əliyevaya və yüksək göstəricilərlə məzun olan daha 10 tələbəyə Azərbaycan Universiteti rektorunun fəxri fərmanları təqdim olunub. Adını universitetin tarixinə yazdıran Nəcibə Əliyeva 2021/2022-ci tədris ili məzunları adından çıxış edərək universitet kollektivinə və müəllimlərinə təşəkkür edib.
Rəsmi hissə müğənni İlkin Fuadın konsert proqramı ilə davam edib. Tədbirin bədii hissəsi bu gün “Excelsior Hotel&Spa Baku”da, hovuz başında keçiriləcək.

365 people are graduating from Azerbaijan University this year
The official part of the XXVIII "Graduate Day" dedicated to the graduates of the 2021/2022 academic year of Azerbaijan University was held. The event was attended by university management, professors and teachers, guests and graduates.
At the event, the dear memory of our martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan was commemorated with a minute's silence, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan and the Anthem of Azerbaijan University were played.
In the official part, Rector of the university Saadat Aliyeva made an opening speech. In her speech, the rector recalled the words of Heyder Aliyev : "Education is an important area of life and activity of every state, country, society. Society cannot develop without education" and noted that the educational institution she leads has provided its students with all the opportunities to fulfill the tasks set for higher education by our state.
Azerbaijan University has mobilized its technical and personnel potential in order to prepare specialists with comprehensive knowledge and skills in all majors taught, and to educate morally healthy young people. In her speech, Saadat Aliyeva congratulated the graduates and wished them success in the next period of their lives, in their work life or in the next level of education.
Psychologist Elnur Rustamov, the guest of the event, conveyed his best wishes to the graduates and said that education is not limited to university life. The psychologist emphasized that lifelong education ensures competitiveness in the labor market, graduates should be ready for this process.
Among the guests of the event was Mammad Karimli, a 2017 graduate of the university majoring in computer engineering, the head of the Informatics department of "Hadaf" high school and the coordinator of the Olympics. In his speech, Mammad Karimli shared his memories of his student years with the event participants.
Dean of the Faculty of Humanities Safar Mammadov, Dean of the Faculty of Information and Communication Technologies Asif Pashayev, Head of the Department of Finance and Economics Nariman Buyukkishi, Head of the Nasimi District Youth and Sports Department Shahmar Taghiyev congratulated the graduates and expressed their good wishes. Shahmar Taghiyev awarded an honorary decree to 4 students of Azerbaijan University for their activity in the public life of the region.
It should be noted that 365 graduates of Azerbaijan University are graduating this year, 274 of whom are bachelors and 91 are masters. Najiba Aliyeva, a student of the Faculty of Business and Economics, graduated from Azerbaijan University with the first place in the 2021/2022 academic year with an average success rate of 91.12. On the 28th Graduation Day, Najiba Aliyeva and 10 other students who graduated with high marks were presented with honorary decrees of the Rector of Azerbaijan University. Najiba Aliyeva, who wrote her name in the history of the university, spoke on behalf of the graduates of the 2021/2022 academic year and thanked the university staff and teachers.
The official part continued with the concert program of singer Ilkin Fuad. The artistic part of the event will be held today at "Excelsior Hotel&Spa Baku" by the pool.