Azərbaycan Universitetinin 16 tələbəsi “Boccia”da istehsalat təcrübəsi keçir
Azərbaycan Universitetinin Sosial iş ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbələri diplomqabağı istehsalat təcrübəsini Boccia İdman Federasiyasında keçirlər. Tələbələr milli komandanın 5 kateqoriyalı idmançılarının məşq zamanı assitantlığını edərək qeyri-məşq vaxtlarında onların problemlərini öyrənir və çıxış yolu tapmaq üçün çalışırlar.
İstehsalat təcrübəsi 24 may 2022-ci il tarixində yekunlaşacaq. Federasiyada təcrübə keçən tələbələrin sayı 16-dır.
Qeyd edək ki, boccia idman növü 1984-cü ildə Paralimpiya Oyunlarının proqramına daxil edilib. Azərbaycan Milli Paralimpiya Komitəsi tərəfindən 2013-cu ildən təbliğinə başlanılıb və bu idman növü üzrə milli komanda yaradılıb. Boccia İdman Federasiyası isə 2018-ci ildə yaradılıb. Azərbaycan idmanı üçün yenilik olan bu idman növündə ağır kateqoriyalı əlillik dərəcəsi olan uşaqlar, gənclər və yaşlılar güclərini sınaya bilərlər.

16 students of Azerbaijan University doing internship at Boccia
4th year students majoring in social work at Azerbaijan University are doing pre-diploma internship at the Boccia International Sports Federation. The students during trainings assist the athletes of the national from 5 categories and learn their problems in non-workout hours and try to find a way out.
The internship is to be completed on May 24th, 2022. The number of the students doing internship at the federation is 16.
Note that Boccia as a kind of sport was included in the program of the Paralympic Games. The Azerbaijan National Paralympic Committee has started promoting it since 2013 and established a National Boccia Team. The Boccia International Sports Federation was established in 2018. Children, youth and adults with severe disabilities can try their hand in this sport which new for the Azerbaijani sport.