Azərbaycan Universitetinin 2018-ci il üzrə elmi hesabatı dinlənilib
“2018-ci il Azərbaycan Universiteti üçün yüksək göstəricilərlə yadda qalacaq. Bu il ali təhsil müəssisəsinin professor-müəllim heyəti tərəfindən  uğurlu elmi-tədqiqat işlərinə imza atılıb”. Bu barədə universitetin  2018-ci il üçün elmi hesabatına həsr edilmiş genişləndirilmiş Elmi Şuranın iclasında bildirilib. İclasda universitet rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, struktur bölmə rəhbərləri iştirak edib.
Tədbirdə Universitetin rektoru Səadət Əliyeva açılış nitqi ilə çıxış edərək Universitetdə atılan hər bir uğurlu addımın arxasında bütün əməkdaşların böyük dəstəyi və rolu olduğunu bildirib. Rektor Azərbaycan Universitetinin yaşının  gənc, məqsədlərinin böyük,  üfqünün geniş olduğunu vurğulayaraq professor-müəllim heyətinin 2018-ci ildəki elmi fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb. Səadət Əliyeva tədbirdə qarşıya qoyulacaq bütün strateji hədəflərə nail olunacağına əminliyini ifadə edib və universitet heyətinə təşəkkürünü bildirib.
Rektor  çıxışında heyəti 31 Dekabr-Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və qarşıdan gələn yeni il münasibətilə təbrik edib, xoş arzularını bildirib.
Elm şöbəsinin müdiri Lətifə Ağamalıyeva Universitetin 2018-ci il üçün elmi hesabatını təqdim edib. Təqdimat hesabat dövründə  universitetdə keçirilmiş elmi tədbirlər, beynəlxalq və respublika səviyyəli konfransların hesabatı, “İpək yolu” elmi jurnalının fəaliyyəti, fakültə tələbə elmi cəmiyyətlərinin fəaliyyəti, universitet əməkdaşlarının qazandıqları elmi-tədqiqat qrantları, beynəlxalq elmi əməkdaşlıq, dərc edilmiş elmi işləri əhatə edib. Qeyd olunub ki, Universitetdə 2018-ci ildən başlayaraq elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsi üçün bal cədvəli tərtib olunub. Bal cədvəli tərtib edilərkən əməkdaşın elmi tədqiqat fəaliyyətindəki elmi məqalə, monoqrafiya, kitab, konfranslarda iştirak, elmi qrantlar, elmi rəhbərlik, dissertasiya müdafiəsi kimi kriteriyalar nəzərə alınıb. Universitet əməkdaşlarının elmi tədqiqat fəaliyyətləri bu sistemə görə qiymətləndirilib. Buna əsasən ən yüksək nəticəni Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrası əldə edib. İctimai elmlər və Xarici dillər kafedraları müvafiq olaraq ikinci və üçüncü yerləri bölüşüblər.
Təqdimatda bildirilib ki, universitet əməkdaşlarının respublika səviyyəli elmi jurnallarda 38, xaricdə 14, indekslənən jurnallarda isə 9 məqaləsi çap olunub. Çap olunan monoqrafiyaların sayı 11, dərsliklərin sayı 7, dərs vəsaitlərinin sayı 7, proqram və metodik vəsaitlərin sayı 83-dür.  Respublika səviyyəli nəşrlərdə 30, beynəlxalq səviyyəli nəşrlərdə isə 63 tezis çap olunub. Bundan əlavə Universitet əməkdaşları tərəfindən xarici universitetlərdən olan alimlərlə birgə elmi tədqiqat işləri aparılıb və  birgə məqalələr çap etdirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Universitetinin beynəlxalq nüfuzunun artırılması istiqamətində məqsədyönlü və ardıcıl işlər aparılıb. Belə ki, aprel ayında Latviyada Azərbaycan Universiteti və Latviyanın Liepaja Universiteti tərəfindən “İnnovasiyalar və yaradıcılıq” (Innovations and Creativity) mövzusunda II beynəlxalq elmi konfrans keçirilib. Tədbir Azərbaycan Universitetinin təşkilatçılığı ilə ölkə xaricində keçirilən ilk beynəlxalq elmi konfransdır. Noyabr ayında isə Türkiyənin Kocaeli şəhərində Azərbaycan Universitetinin də təşkilatçılığı ilə növbəti beynəlxalq tədbir -  IV Avropa İqtisadi Konqresi keçirilib. Konqresin digər təşkilatçıları Kocaeli Universiteti və Polşanın WSB Universitetidir. V Avropa İqtisadi Konqresi isə Azərbaycan Universitetinin ev sahibliyində 2019-cu ilin aprel ayında təşkil olunacaq.
Tədbirdə Universitetdə tətbiq edilən elmi-tədqiqat fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi sisteminə əsasən ən çox bal toplamış əməkdaşlar, Azərbaycan Universiteti rektorunun “Əməkdaşların elmi tədqiqat fəaliyyətinə təşviq edilməsi haqqında” əmrinə əsasən indekslənən jurnallarda çap olunmuş məqalələrin müəllifləri mükafatlandırılıb.
Daha sonra rektorun müşaviri Nüşabə Quliyeva, Elm şöbəsinin müdiri Lətifə Ağamalıyeva, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Bəxiyar Bədəlov və İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəhbəri Lalə Dilənova elmi tədqiqat işinin təşkilində səmərəli fəaliyyətinə görə rektorun fəxri fərmanı ilə təltif olunublar.
Tədbirdə universitetin 2018-ci il üçün fəaliyyətinə həsr olunmuş video-çarx da nümayiş etdirilib.
Əməkdaşların elmi tədqiqat fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi sisteminə əsasən ən çox bal toplamış əməkdaşlar

Scientific Report of Azerbaijan University on 2018
“2018 will be remembered with high scores for Azerbaijan University. In this year successful scientific investigations have been presented by professor-teacher staff.” This was informed in the expanded Academic Council of Azerbaijan University dedicated to the scientific report of the university.  The university administration, professor-teacher staff, heads of departments attended the meeting.
The rector of university Saadat Aliyeva notified in her inauguration speech that all collaborators of the university have great role and support in each successful step of the university. The rector brought the attention of the university being young and having important goals and bright future. Meanwhile, she noted that the scientific activity of professor-teacher staff was highly appreciated. Saadet Aliyeva surely notified that all the strategic goals would be achieved and she thanked all the university staff.
The rector congratulated the staff on the occasion of the 31st December Solidarity day of the World Azerbaijanis and told her best wishes.
Head of science department Latifa Aghamaliyeva presented the scientific report of university for 2018. The presentation included the scientific events held in the university, report of the international and republic conferences, activity of the scientific journal “Ipek yolu”, activity of faculty student scientific society, scientific-research grants gained by the collaborators of university and published scientific works. It was noted that beginning from 2018 for evaluating the scientific activity a score table was prepared in the university. While preparing the score table such criterias as the scientific article, scientific grants, scientific leadership, defense of dissertation of the employees of university were taken into account. Scientific activities of the university staff were evaluated according to this system. The hidgest score belonged to the Azerbaijani language and literature department. Social Sciences and Foreign Langiages departments shared the second and third places correspondently.
In the presentation was noted that 38 papers were published in the republic journals, 14 papers in the foreign journals and 9 papers in the indexed journals. The number of published monographs is 11, manuals - 7, textbooks - 7, programs and methodic means - 83. 30 theses were published in the republic and 63 theses in the international publications. Meanwhile, the collaborators of university had mutual scientific researches with scientists from foreign universities and co-author articles were published.
Expedient and consecutive measures were taken for increasing the international reputation of Azerbaijan University. Therefore, in April Azerbaijan University together with Liepaja University of Latvia held the II international conference in Latvia on the subject of Innovations and Creativity. That was the first international scientific conference held in abroad with the organization of Azerbaijan University. In November the 4th European Economic Congress co-organized by Azerbaijan University, held in Kojaeli, Turkey. Other organizers of the international event were Kojaeli University and WSB University in Poland. The 5th European Economic Congress (ECOEI V) will be held at Azerbaijan University in April 2019.
The employees having the highest scores on the basis of evaluation system of scientific-research activity, the authors of the articles published in the indexed journals were awarded in accordance with the following order of the rector “On encouraging the employees to scientific-research activity”.
Afterwards, the rector’s advisor Nushaba Guliyeva, head of the scientce department Latifa Aghamaliyeva, head of the international relations department Bakhtiyar Badalov and head of public relations department Lala Dilanova were rewarded with the honorary decree of the rector for their efficient activity on the scientific-research organization.
At the event a video dedicated to the activity of the University was also shown to the attendants.
The employees having the highest scores acoording to the evaluation system of scientific-research activity of employees: