Azərbaycan Universitetinin həmtəşkilatçılığı ilə Türkiyənin Kocaeli şəhərində keçirilən IV Avropa İqtisadi Konqresi başa çatıb. Beynəlxalq tədbirin digər təşkilatçıları Kocaeli Universiteti və Polşanın WSB Universitetidir.
15-17 noyabr tarixləri arasında keçirilən nüfuzlu beynəlxalq tədbirdə 16 ölkədən 130 tədqiqatçı iştirak edib. Müasir iqtisadiyyatın aktual problemlərinə həsr edilmiş 80 məruzə dinlənilib və bu istiqamətdə təşkil edilən sessiyalarda müzakirələr aparılıb.
Konqresdə Azərbaycan Universitetini Elmi işlər üzrə prorektor, professor Yusif Qasımovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edib.
Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının dosenti Nəriman Böyükkişi və kafedranın baş müəllimi Ruhəngiz Əliyeva tədbirin sessiyasında məruzə ilə çıxış ediblər. Dosent Nəriman Böyükkişinin “Azərbaycanın neft maşınqayırmasının iqtisadi potensialı” mövzusunda məruzəsində mаşınqayırma müəssisələrində мövcud iqtisadi potensialın qiymətləndirilməsi problemlərinin tədqiqi və istifadənin səmərəliliyinin yüksəldilməsi yolları müəyyən edilir, müasir dövrdə Azərbaycanın neft maşınqayırma müəssisələrinin istehsal-təsərrüfat fəaliyyətinin yaxşılaşdırılması üçün təkliflər irəli sürülür.
Ruhəngiz Əliyevanın  “Azərbaycanda məşğulluq səviyyəsinin müasir vəziyyəti” adlı məruzəsində isə  məşğulluğun inkişaf imkanları istiqamətində makroiqtisadi siyasətinin əsas məqsədlərindən birinin əmək qabiliyyətli insanların məşğulluğunun lazımı səviyyədə təmin etməyə yönəldilmək məsələləri araşdırılır, məşğulluğun yüksək səviyyədə təmin olunması məqsədilə ölkədə olan məhsuldar qüvvələrdən səmərəli istifadəyə təsir  imkanları təhlil edilir, həmçinin Azərbaycanda məşğulluğun artırılması istiqamətində müvafiq təkliflər irəli sürülür. Konfransa təqdim olunmuş məqalənin digər müəllifi isə kafedranın baş müəllimi Qətibə Nəcəfovadır.
Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva IV Avropa İqtisadi Konqresinin təşkilat komitəsinin fəxri sədrlərindən biridir. Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov və universitetin professoru Rövşən Quliyev tədbirin elm komitəsinin, Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekanı Əli Həsənov, Elm şöbəsinin müdiri Lətifə Ağamalıyeva və Maliyyə və iqtisadiyyat kafedrasının dosenti Nəriman Böyükkişi təşkilat komitəsinin üzvləridir.
Qeyd edək, Avropa İqtisadi Konqresinin 2019-cu ildə Azərbaycan Universitetində keçirilməsi planlaşdırılır.

An international congress co-organized by Azerbaijan University has been held in Turkey
The 4th European Economic Congress, held in Kocaeli, Turkey, co-organized by Azerbaijan University has been completed. Organizers of the event are Kocaeli University and WSB University in Poland.
130 researchers from 16 countries attended the prestigious international event held on November 15-17. 80 lectures on actual problems of modern economy were listened and discussions were held in this direction.
Azerbaijan University was represented by the delegation led by Vice-Rector for Scientific Affairs, Professor Yusif Gasimov in the conference.
Associate Professor of the Department of Finance and Economics Nariman Boyukkishi and senior teacher of the department Ruhangiz Aliyeva made a report at the session. The lecturer Nariman Boyukkishi's report on "Economic potential of Azerbaijan's petrochemical engineering" studies the problems of assessment of existing economic potential in the construction enterprises and suggests ways to increase the efficiency of use, and proposals are being made to improve the production and economic activity of oil refineries in Azerbaijan.
Ruhangiz Alieva's report on the "Current State of Employment in Azerbaijan" examines the main objectives of the macroeconomic policy in promoting employment opportunities in addressing the employment needs of the able-bodied people, analyzing the impacts of productive forces effectively in the country in order to ensure a high level of employment, as well as relevant proposals to increase employment in Azerbaijan. Another author of the article is Qatiba Najafova, the senior teacher of the department.
It should be noted that the European Economic Congress is planned to be held at Azerbaijan University in 2019.