Azərbaycan Universitetinin tələbələri beynəlxalq PTE sertifikatı əldə edib
Azərbaycan Universitetinin 10 tələbəsi, 2 məzunu və digər universitetlərdən 3 tələbə PTE (Pearson Test of English) imtahanlarında müvəffəqiyyət əldə edərək B1 (level 2) və B2 (level 3) səviyyələrində beynəlxalq dil sertifikatlarına layiq görülüblər. Əldə olunan göstəricilər beynəlxalq imtahanların ekvivalentliyi üzrə B1= IELTS 4-5 və ya TOEFL 57-86-ya,  B2= IELTS 5-6.5 və ya TOEFL 87-109-ə bərabərdir.
Sertifikat imtahanı danışıq (speaking) və yazı (writing) hissələri olmaqla  2 mərhələdən ibarət olub.  Təlimlərin və imtahanın xərcləri Azərbaycan Universiteti tərəfindən qarşılanıb.
Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin tələbələri
•  Aşurzadə Leyla (Biznesin idarə edilməsi, IV kurs),
•  Məmmədova Kamilla (Biznesin idarə edilməsi,  IV kurs),
•  Rüstəmova Lətifə (Biznesin idarə edilməsi, IV kurs),
•  Əkbərova Rəhilə (Biznesin idarə edilməsi, IV kurs),
•  Şərifova Nərmin (Mühasibat uçotu və audit (ingilis dilində) IV kurs).
•  Humanitar fənlər fakültəsinin tələbələri:
•  Quluzadə Tamilla (Tərcümə, IV kurs),
•  Manafova Nailə (Tərcümə, IV kurs),
•  Əlizadə Mələk (Tərcümə, III kurs),
•  Bədriyyə Aksu (Tərcümə, III kurs),
•  Babayeva Nigar (Filologiya (ingilis dili və ədəbiyyatı, IV kurs),
Məzunlarımızdan isə Mövsümov Sərxan (Kompüter mühəndisliyi, 2022) və Jalə Salmanzadə (Dünya iqtisadiyyatı, ingilis dilində, 2022) qeyd olunan sertifkata layiq görülüblər. İmtahan iştirakçıları ilə müqayisədə yüksək nəticə göstərən Mövsümov Sərxan, Aşurzadə Leyla, Məmmədova Kamilla, Manafova Nailə daha üstün sertifikatla (Pass with merit) təltif olunublar.
Beynəlxalq sertifikatların geniş karyera imkanlarını, daxili və xarici əmək bazarında qazandırdığı üstünlükləri nəzərə alan Azərbaycan Universiteti öz tələbələrinə və digər şəxslərə bu sertifikatları əldə etmək üçün geniş imkanlar yaradır. PTE (Pearson Test of English)  IELTS və TOEFL ilə yanaşı ingilis dili biliyini beynəlxalq səviyyədə təsdiq edən ən məşhur sertifikatlardan biri olub, bir-biri ilə sıx bağlı 6 pillədən ibarətdir.  Testlər tələbələr üçün münasib olan təqvimə əsasən ildə dörd dəfə keçirilir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Universiteti  PTE-nin imtahan alt mərkəzi kimi təsdiq olunub. Universitetin bu sertifikatın təlimlərini və imtahanlarını təşkil etmək hüququ var. Bu səbəbdən biz həm öz tələbə və məzunlarımızı, həm də beynəlxalq dil sertifikatları əldə etmək istəyən bütün şəxsləri aramızda görməkdən məmnunluq duyarıq.

The students of Azerbaijan University obtained an international PTE certificate
10 students, 2 graduates of Azerbaijan University, and 3 students from other universities succeeded in the PTE (Pearson Test of English) exams and were awarded international language certificates at B1 (level 2) and B2 (level 3) levels. The obtained indicators are equal to B1= IELTS 4-5 or TOEFL 57-86, B2= IELTS 5-6.5 or TOEFL 87-109 according to the equivalence of international exams.
The certificate exam consisted of 2 stages, speaking and writing. The costs of the training and the exam were covered by Azerbaijan University.
Students of the Faculty of Business and Economics
• Ashurzade Leyla (Business Administration, IV course),
• Mammadova Kamilla (Business Administration, IV course),
• Rustamova Latifa (Business Administration, IV course),
• Akbarova Rahila (Business Administration, IV course),
• Narmin Sharifova (Accounting and auditing (in English) IV course).
• Students of the Faculty of Humanities:
• Guluzade Tamilla (Translation, IV course),
• Naila Manafova (Translation, IV course),
• Alizade Melek (Translation, 3rd year),
• Badriyya Aksu (Translation, III course),
• Babayeva Nigar (Philology (English language and literature, IV course),
And from our graduates
• Sarkhan Movsumov (Computer Engineering, 2022)
• Jala Salmanzadeh (World economy, in English, 2022)
was awarded the mentioned certificate. Movsumov Sarkhan, Ashurzade Leyla, Mammadova Kamilla, and Manafova Naila, who showed high results compared to the exam participants, were awarded a superior certificate (Pass with merit).
Taking into account the wide career opportunities of international certificates, and the advantages gained in the domestic and foreign labor market, Azerbaijan University creates ample opportunities for its students and other persons to obtain these certificates. The PTE (Pearson Test of English), along with IELTS and TOEFL, is one of the most popular certificates confirming English language proficiency at the international level and consists of 6 closely related levels. Tests are held four times a year according to a schedule convenient for students.
Note that Azerbaijan University has been approved as an examination sub-center of PTE. The University has the right to organize training and examinations for this certificate. For this reason, we are pleased to welcome both our students and graduates, as well as all those who wish to obtain international language certificates.