Azərbaycan Universitetində 2023/2024-cü tədris ilinin yay imtahan sessiyası başlayıb
Bu gündən Azərbaycan Universitetində 2023/2024-cü tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyası başlayıb. 4 iyul 2024-cü il tarixində başa çatacaq olan sessiya ərzində bakalavriat səviyyəsində 972, magistratura səviyyəsində isə 148 olmaqla 1120 imtahan təşkil olunacaq.
Sessiyanın mövcud normativ sənədlər əsasında təşkil olunması, sessiya dövründə  tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın və obyektivliyin təmin edilməsi, imtahanların təşkilinə və gedişinə nəzarət, yarana biləcək neqativ halların dərhal aradan qaldırılması üçün aşağıdakı tərkibdə komissiyalar fəaliyyət göstərir:
• İmtahan qərargahı: imtahanların təşkili, təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığın, obyektivliyin təmin edilməsi və yekun imtahan nəticələrinin şifrələnməsi;
• İmtahan nəzarət komissiyası: imtahanların gedişinə nəzarət, yarana biləcək neqativ halların dərhal aradan qaldırılması;
• Apellyasiya komissiyası: sessiya dövründə imtahan nəticələrinə dair baş verə biləcək mübahisələrin aradan qaldırılması və ehtiyac olduğu təqdirdə tələbənin imtahan cavabının yenidən qiymətləndirilməsi;
• İmtahan prosesi üzrə araşdırma komissiyası: imtahanlarda təhsilalanlarla təhsilverənlər arasında mübahisəli məqamların araşdırılması, tələbəyönümlülük, demokratiklik, aşkarlıq prinsiplərinin qorunması.
Təsdiq edilmiş imtahan cədvəlinə uyğun olaraq imtahanlar yazılı, test və zərurət yaranarsa şifahi şəkildə keçirilir.

Summer exam session of the 2023/2024 academic year has started at Azerbaijan University
The exam session for the summer semester of the 2023/2024 academic year has started at Azerbaijan University since today. During the session that will end on July 4, 2024, 1120 exams will be organized, including 972 for the undergraduate degree and 148 for the master’s degree.
To organize the session based on existing normative documents, to ensure transparency and objectivity in the assessment of student's knowledge during the session period, to control the organization and course of exams, to eliminate negative situations that may arise, the following commissions operate:
• Examination headquarters: organization of exams, ensuring transparency, objectivity in the assessment of students' knowledge and encryption of final exam results;
• Examination Control Commission: control over the course of exams, immediate elimination of negative situations that may arise;
• Appeal commission: elimination of disputes that may occur during the session regarding the results of the exam and reassessment of the student's exam results, if necessary;
Investigation Commission on exam process: investigation of controversial issues between students and educators in exams, protection of principles of student orientation, democraticity and publicity.