Azərbaycan Universitetində payız imtahan sessiyası başlayıb
Azərbaycan Universitetində 2024/2025-ci tədris ilinin payız imtahan sessiyası başlayıb. Bu gündən start verilən sessiya 2 fevral 2025-ci il tarixində yekunlaşacaq.
Universitetin rektoru Səadət Əliyevanın müvafiq əmri ilə imtahanların təşkili, təhsilalanların biliyinin qiymətləndirilməsində şəffaflığı, obyektivliyi təmin etmək və yekun imtahan nəticələrinin şifrələnməsi məqsədi ilə “İmtahan qərargahı” yaradılıb. İmtahan qərargahının tabeliyində “İmtahan nəzarət komissiyası”, “Apellyasiya komissiyası”  və “İmtahan prosesi üzrə araşdırma komissiyası” fəaliyyət göstərir.
“İmtahan nəzarət komissiyası”nın məqsədi imtahanların gedişinə nəzarət, yarana biləcək neqativ halların dərhal aradan qaldırılmasıdır. “Apellyasiya komissiyası” imtahan sessiyası dövründə imtahan nəticələrinə dair baş verə biləcək mübahisələrin aradan qaldırılması və ehtiyac olduğu təqdirdə tələbənin imtahan cavabının yenidən qiymətləndirilməsi, “İmtahan prosesi üzrə araşdırma komissiyası” isə imtahanlarda təhsilalanlarla təhsilverənlər arasında mübahisəli məqamların araşdırılması, tələbəyönümlülük, demokratiklik, aşkarlıq prinsiplərinin qorunması məqsədilə yaradılıb.

The autumn exam session for the 2024/2025 academic year has commenced at Azerbaijan University. Starting today, the session will run until February 2, 2025.
By the directive of University Rector Saadat Aliyeva, an “Examination Headquarters” has been established to oversee the organization of exams, ensure transparency and objectivity in evaluating students’ knowledge, and encryption of final exam results. The Headquarters operates three specialized commissions: Examination Oversight Commission, Appeals Commission, Examination Process Investigation Commission.
The purpose of the “Examination Oversight Commission” is to monitor the examination process and promptly address any potential adverse situations. The “Appeals Commission” was established to resolve disputes that may arise regarding exam results during the examination session and, if necessary, to reassess a student’s exam responses. Meanwhile, the “Examination Process Investigation Commission” is tasked with examining contentious issues between students and faculty during exams, upholding principles of student-centeredness, democracy, and transparency.
Exams during the session are conducted in written, test-based, and, when necessary, oral formats in accordance with the approved schedule.