“Beynəlxalq Gözdən Əlilliyi Olan Şəxslər Günü” münasibətilə tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetinin Sosial iş ixtisası üzrə təhsil alan IV kurs tələbələri tərəfindən “Görmə məhdudiyyəti olan şəxslərin ümumi həyat fəaliyyəti” mövzusunda maarifləndirmə sessiyası keçirilib. 13 noyabr -  Beynəlxalq Gözdən Əlilliyi Olan Şəxslər Gününə həsr olunan tədbir  Sosial işin təşkili kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Empatiya Klub”un təşəbbüsü ilə təşkil olunub.
Tədbirdə  Beynəlxalq Gözdən Əlilliyi Olan Şəxslər Gününün tarixi və Azərbaycan Gözdən Əlillər Cəmiyyətinin fəaliyyəti haqqında məlumat verilib. Görmə məhdudiyyətli şəxslərin infrastrukturda qarşılaşdıqları çətinliklər, təhsil, iş, texnologiyadan istifadə zamanı üzləşdikləri problemlər və həll yolları haqqında fikir  mübadiləsi aparılıb. Səsli kitabların hazırlanmasıı, Brayl əlifbası ilə mühazirələrin tərtib olunması, infrastrukturda sarı zolaqların çəkilməsi, səsli işıqforların sayının artırılması və bu kimi mövzular müzakirə olunub, sosial işçilərin gözdən əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə adaptasiyası sahəsində görə biləcəkləri işlərə toxunulub.
Tədbirin qonağı görmə məhdudiyyətli Murad Yunusov tələbələrlə öz təcrübələrini bölüşüb və tələbələri Brayl əlifbasının prinsipi ilə tanış edib.
Qeyd edək ki, 13 noyabr - Beynəlxalq Gözdən Əlilliyi Olan Şəxslər Gününün qeyd olunması ətrafımızda bizdən fərqli insanların olduğunu bir daha xatırlamağa imkan verir. Bu tarix ilk tiflopedaqoqlardan biri, görməyənlər üçün relyefli əlifbanın müəllifi, gözdən əlillər üçün ilk təhsil müəssisələrinin yaradıcısı, məşhur fransalı xeyriyyəçi Valentin Qayuinin doğum günü ilə əlaqədardır. O, 13 noyabr 1745-ci ildə anadan olub. Dünya Səhiyyə Təşkilatı onun doğum tarixini Gözdən Əlilliyi Olan Şəxslər Günü elan edib.

The event on “International Day of Vision Disabilities” was held
Enlightenment session on the topic “The general life activity of the visually impaired” was held by the 4th years’ students studying social work at Azerbaijan University. The event on The Day of Disabled Persons is organized by the "Empathy Club" at the Department of Social Work on November 13.
The event provided information on the history of the International Day of Persons with Disabilities and the activities of Azerbaijani Society for the Visually Impaired. There was  an exchange of views on the challenges faced by people with visual impairments, the problems they face while getting an education, working, using technology and their solutions. Discussion on preparing audiobooks, conducting lectures with the help of Braille alphabet, drawing yellow stripes in infrastructure, increasing the number of traffic lights with sounds and other issues were held.  At the same time, some issues with the  help of social workers with visually-impaired people on the adaptation were discussed.
The honorable guest of the event - Murad Yunusov, visually impaired, shared his experience with students and introduced the Braille alphabet to them.
It should be noted the celebration of the International Day of Persons with Disabilities on November 13 allows us to remember that there are people who are different from us. This date is connected with the birth of one of the first Tiflopedagogues, the author of the Relief Alphabet for the Blinds, the founder of the first educational institution for the visually impaired, the well-known French philanthropist Valentine Gauini. He was born on 13 November 1745. The World Health Organization has announced the birth date of the person with a vision disability.