Beynəlxalq konfrans bağlanış mərasimi ilə öz işini yekunlaşdırıb
Azərbaycan Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 95-ci ildönümünə həsr olunmuş “Davamlı inkişaf və humanitar elmlərin aktual problemləri – 2018” beynəlxalq elmi konfransı  bağlanış mərasimi ilə başa çatıb.
Mərasimdə konfransın plenar məruzəçisi, Anadolu Universitetinin professoru Bülent Açma çıxış edərək Azərbaycanda və konfransın ev sahibi Azərbaycan Universitetində olmaqdan böyük məmnunluq duyduğunu bildirib, tədbirin işini yüksək qiymətləndirib.
Universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov konfransın işi və bölmələrdə müzakirə olunmuş məsələlərə dair hesabat məruzəsi ilə çıxış edib. Prorektor qeyd edib ki, konfransa Braziliyadan Qırğızıstana qədər geniş bir coğrafiyaya yayılmış 15-ə yaxın ölkənin alim və tədqiqatçıları məqalə təqdim edib, 10-a yaxın ölkədən alim isə faktiki iştirak edib. Təqdim olunmuş 232 məqalədən 167-si məruzə olunub ki, bu rəqəm konfransın yüksək  səviyyədə keçdiyinin göstəricisidir. Yusif Qasımov beynəlxalq tədbirin elmi komitəsinin üzvlərinə və bölmə rəhbərlərinə səmərəli fəaliyyətləri səbəbiylə təşəkkür edib.
Universitetin rektoru Səadət Əliyeva bağlanış nitqi ilə çıxış edib. Rektor qeyd edib ki, iki günlük beynəlxalq tədbir öz işini uğurla yekunlaşdırıb və məqsədlərinə nail olub. Səadət Əliyeva deyib: “Konfrans həqiqətən elmi müzakirə səhnəsinə çevrildi. Həm plenar məruzələr, həm də bölmə iclaslarında təqdim edilən çıxışlarda çox maraqlı, ciddi elmi araşdırmalar, nəticələr, problemlər ortaya qoyuldu”. Rektor çıxışında tədbirin plenar məruzəçilərinə, konfrans iştirakçılarına, Təşkilat Komitəsinə və universitetin Tələbə Gənclər Təşkilatının üzvlərinə təşəkkür edib.
Sonda bölmə rəhbərləri sertifikatla təltif olunublar.
Tədbirin səhər saatlarında  keçirilmiş plenar iclasında isə iştirakçılar Rusiyanın tanınmış alimlərindən Moskva Dövlət Pedaqoji Universitetinin professoru Yuri Qoryachevin “UNESCO-nun UNITWIN kafedrasının proqramı dayanıqlı inkişaf proqramının gündəliyində” çıxışını dinləyiblər.
Qeyd edək ki, konfransın beynəlxalq elmi komitəsində 10 ölkədən alim təmsil olunub. Təqdim olunmuş materiallar konfransın toplusunda çap olunub və qeydiyyat əsnasında iştirakçılara təqdim olunub.
Konfransın tərəfdaşları Cambridge International Academics (İngiltərə), Liepaja Universiteti (Latviya) və “Synergy Group”dur.

The international conference concluded its work with the closing ceremony
The International Scientific Conference on " Sustainable Development and Actual Problems of Humanitarian Sciences - 2018" dedicated to the 95th anniversary of the national leader Heydar Aliyev has ended with the closing ceremony at Azerbaijan University.
Speaking at the ceremony, plenary speaker of the conference, Professor of Anadolu University Bulent Achma noted that he was delighted to be in Azerbaijan and at the conference host university - Azerbaijan University and highly appreciated the work of the event.
Prof. Yusif Gasimov, Vice-rector on Scientific Affairs of the University, made a report on the work of the conference and the issues discussed in the sections. The vice-rector noted that scholars and researchers from around 15 countries, extending from Brazil to Kyrgyzstan, presented articles, and scientists from about 10 countries actually participated. Out of 232 submitted articles, 167 articles have been reported and this figure is an indicator of the high level of the conference. Yusif Gasimov thanked the members of the Scientific Committee for the international event and the sector heads for their effective activities.
The rector of the University Saadat Aliyeva made a closing speech. The rector noted that the two-day international event successfully has completed its work and has achieved its goals. Saadat Aliyeva said: "The conference has really become a scientific discussion scene. The speeches delivered in the plenary reports and sectional meetings put forth very interesting and grave scientific researches, conclusions and problems". The rector thanked the plenary speakers, conference participants, the Organizing Committee and members of the Student Youth Organization of the University.
The sector heads were awarded with certificates at the end.
The participants listened to the speech of Yuri Goryachev, Professor of the Moscow State Pedagogical University, at the UNESCO UNITWIN Chair Program on Sustainable Development Agenda at the plenary session of the conference held in the morning.
Note that scientists from 10 countries have been represented at the international scientific committee of the conference. The presented materials were published in bulk and submitted to the participants during the registration.
The conference partners are Cambridge International Academics (England), Liepaja University (Latvia) and Synergy Group.