Bu gün Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin 56 yaşı tamam olur.
Azərbaycan Universitetinin kollektivi dövlət başçısını doğum günü münasibətilə təbrik edir, uzun ömür, cansağlığı, fəaliyyətində uğurlar arzulayır!
İlham Heydər oğlu Əliyev 1961-ci il dekabrın 24-də Bakı şəhərində anadan olub. Orta təhsilini 1967-1977-ci illərdə Bakı şəhərində alan İlham Əliyev 1977-ci ildə Moskva Dövlət Beynəlxalq Əlaqələr İnstitutuna (MDBƏİ - MQİMO) daxil olub, ali təhsilini müvəffəqiyyətlə başa vuraraq elmi fəaliyyətini institutun aspiranturasında davam etdirib.
1985-ci ildə dissertasiya müdafiə edərək tarix elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb. 1990-cı ilədək MDBƏİ-də müəllim işləyib. 1994-2003-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) vitse-prezidenti, sonra isə birinci vitse-prezidenti vəzifəsində çalışıb.
1995-ci və 2000-ci illərdə Milli Məclisə üzv seçilib. 2001-2003-cü illərdə Avropa Şurası Parlament Assambleyasında (AŞPA) Azərbaycan nümayəndə heyətinin rəhbəri olub. AŞPA-da siyasi fəaliyyəti çərçivəsində 2003-cü ilin yanvar ayında qurumun sədr müavini və Büro üzvü seçilib. 2003-cü ildə baş nazir vəzifəsinə təyin edilməsi ilə əlaqədar deputat səlahiyyətlərinə xitam verilib. 2003-cü il oktyabrın 15-də Azərbaycan Respublikasının prezidenti seçilib və oktyabrın 31-də vəzifəsinin icrasına başlayıb. 2008-ci il oktyabrın 15-də keçirilən seçkilərdə seçicilərin 88 faizindən çoxunun səsini qazanan İlham Əliyev yenidən Azərbaycan Respublikasının prezidenti seçilib. 2013-cü il oktyabrın 9-da keçirilən prezident seçkilərində isə növbəti dəfə qələbə qazanıb.
Dövlət başçısı 1997-ci ildən Azərbaycanın Milli Olimpiya Komitəsinin prezidentidir. İdmanın və Olimpiya hərəkatının inkişafında böyük xidmətlərinə görə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin ali ordeni ilə təltif edilib.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev celebrates his 56th birthday today.
The staff of Azerbaijan University congratulate President Ilham Aliyev on his birthday, and wish him long-life, good health and success in his presidential activity.
Ilham Haydar oglu Aliyev  was born on December 24, 1961, in Baku. He attended a secondary school in Baku from 1967 till 1977. In 1977, he entered the Moscow State University of International Relations (MSUIR). Upon his graduation, Mr. Aliyev had continued his education as a postgraduate student in MSUIR.
In 1985, he finalized his research works and received a PhD degree in history. Until 1990, he worked as a teacher at the Moscow State University of International Relations. In 1994-2003, he was the vice-president, and later the first vice-president of the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR).
In 1995 and 2000, he was twice elected to the Milli Majlis (Parliament) of the Republic of Azerbaijan. From 2001 to 2003, he was the head of the Azerbaijani Parliamentary delegation to Parliamentary Assembly of Council of Europe (PACE). In January 2003, he was elected as Deputy-Chairman of Parliamentary Assembly of Council of Europe and member of the PACE bureau. In August 4 2003, following the approval of the Milli Majlis (Parliament), he was appointed as the Prime minister of the Republic of Azerbaijan. In October 15, 2003, he was elected as the President of the Republic of Azerbaijan. More than 76% of voters supported Ilham Aliyev’s candidacy during the elections. He assumed his post on 31 October, 2003. Ilham Aliyev was elected to the second term of the President of the Republic of Azerbaijan, after acquiring 88% of votes of electorate in the elections, held on October 15, 2008. As a result of the presidential elections, held on October 9, 2013, Ilham Aliyev was re-elected by a majority of voters as a President of the Republic of Azerbaijan. .
Since 1997, Mr. Ilham Aliyev is the President of the National Olympic Committee of Azerbaijan. For his great contribution to the development of sports and Olympic movement, Mr. Aliyev was awarded the highest order of International Olympic Committee and “Grand Cordon” Order of Merit of International Military Sport Council.