Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 yaşı tamam olur
Bu gün tariximizdə taleyüklü əhəmiyyətə malik hadisənin - Şərqdə və Türk-İslam dünyasında ilk parlamentli Respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulmasının 100 illiyini qeyd edirik.
28 may 1918-ci ildə Tiflis şəhərində bəyan edilən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaddaşlarımıza tariximizin ən şanlı səhifələrindən biri kimi həkk olunub.
Gərgin və mürəkkəb ictimai-siyasi şəraitdə öz üzərinə götürdüyü tarixi missiyanı şərəflə yerinə yetirən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyub,  xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə respublikamızın gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin hazırlayıb.
Ötən əsrin sonlarında müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan Respublikası məhz tarixi varislik üzərindən qurulub, Xalq Cümhuriyyətinin siyasi varisi kimi onun bayrağını, gerbini, himnini qəbul edib. İstiqlal Bəyannaməsinin elan edildiyi 28 May günü ölkəmizdə Respublika Günü kimi qeyd olunur.
Dövlət başçısının sərəncamına əsasən, 2018-ci il Azərbaycanda "Cümhuriyyət ili" elan olunub, AXC qurucularının fəaliyyəti daim yüksək qiymətləndirlib, xatirələri əbədiləşdirilib.
Xalqımızı bu böyük bayram münasibəti ilə təbrik edir, müstəqilliyimizin sarsılmaz, dönməz və əbədi olması yolunda yeni uğurlar, yeni qələbələr arzulayırıq!

The 100th anniversary of Azerbaijan Democratic Republic
Today, we celebrate the 100th anniversary of the important event in our history - the establishment of the first parliamentary republic in the East and in the Turkish-Islamic world - the Azerbaijan Democratic Republic.
The Azerbaijan Democratic Republic, declared in Tbilisi on May 28, 1918 was remembered as one of the most glorious pages of our history.
The Azerbaijan Democratic Republic, honoring its historic mission in tense and complicated socio-political conditions, has left an indelible mark in the history of national statehood with its rich state-building experience. Strengthening the freedom and self-esteem in the hearts of the people has created a solid foundation for the future independence of our republic.
Restoring its independence in the late 20th century, the Republic of Azerbaijan was established on the historical legacy, as a political heir of the Azerbaijan Democratic Republic, it has accepted the flag, the emblem and the hymn of the ADR. The Declaration of Independence was proclaimed on May 28 which is now celebrated as the Republic Day in our country.
According to the order of the President, 2018 has been proclaimed "The Year of the ADR". The activity of the founders of the ADR has always been highly appreciated and memories have been perpetuated.
We congratulate our people on this great holiday, wish new successes and new victories in the way of being independent, indestructible and eternal!