Əkbər müəllimi yeni yaşı münasibətilə təbrik edirik
Bu gün fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, Azərbaycan Universitetinin professoru Əkbər Əliyevin 68 yaşı tamam olur.
Görkəmli alimi yeni yaşı münasibətilə Azərbaycan Universitetinin kollektivi adından təbrik edir, can sağlığı, elmi fəaliyyətində nailiyyətlər arzulayırıq.
Əkbər Bayram oğlu Əliyev 1950-ci ildə Gürcüstan Respublikasının Qardabani rayonunun Qaracalar kəndində anadan olub. 1972–ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin  (Bakı Dövlət Universiteti) Mexanika - Riyaziyyat  fakültəsini Riyaziyyat ixtisası üzrə bitirib.
1972-1975-ci illərdə AMEA-nın Riyaziyyat və Mexanika institutunun nəzdində Riyazi  fizika  ixtisası  üzrə aspiranturada oxuyub. 1975-ci idə həmin institutda  kiçik  elmi  işçi  vəzifəsinə  qəbul  edilib, sonra  isə  baş  elmi  işçi  vəzifəsini  icra  edib.
1976-cı ildə Diferensial  tənliklər ixtisası  üzrə  “Evolyusion tənliklərin və xüsusi  törəməli hiperbolik tənliklərinin həllərinin  xarakteri”  mövzusunda  namizədlik  disertasiyasını, 1988-ci  ildə isə Gürcüstanın Razmadze  adına  Riyaziyyat  İnstitutunda  Diferensial  tənliklər ixtisası  üzrə  “Qeyri  xətti  hiperbolik  tənliklər  üçün  qlobal  həll  oluna bilən  məsələlər” mövzusunda  doktorluq  dissertasiyasını  müdafiə  edib.
1981-ci  ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutuna  dosent  vəzifəsinə işə götürülüb. 1989-2001-ci  illər  arasında  Tətbiqi  Riyaziyyat  kafedrasına  rəhbərlik  edib. 2001-ci  ildən Azərbaycan Texniki  Universitetinin Riyaziyyat  kafedrasının professorudur. 1991-ci  ildən Riyaziyyat  kafedrasının  nəzdində  fəaliyyət  göstərən   “Bəzi  qeyri-stasionar proseslərin riyazi  modelləşməsi”  Elmi- tədqiqat laboratoriyasına  rəhbərlik   edir.
1996-cı  ildən Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda  baş  elmi  işçi  vəzifəsində  çalışır, 2013-cü  ildən isə həmin institutun Diferensial tənliklər şöbəsinin  müdiridir.
Müxtəlif illərdə bir sıra ali məktəblərdə (Bakı Dövlət Univeriteti, Azərbaycan Univeriteti) pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olub.
150-dən  çox  elmi  əsərin,  2 dərs  vəsaitinin müəllifidir. 10-dan çox  fəlsəfə  doktoruna  rəhbərlik edib.

We congratulate Professor Akbar Aliyev on his birthday
Doctor of physical and mathematical sciences, professor of Azerbaijan University Akbar Aliyev celebrates his 68 years.
We congratulate the eminent scientist on the occasion of his new age on behalf of the staff of Azerbaijan University, wish him good health and success in his scientific activities.
Akbar Bayram Aliyev was born in Garachalar village of Garabani district of the Republic of Georgia in 1950. He graduated from Mechanics and Mathematics faculty of Azerbaijan State University (Baku State University) in Mathematics specialty in 1972.
He studied at the post-graduate course in mathematical physics at the Institute of Mathematics and Mechanics of ANAS in the years 1972-1975. He was admitted to the same institute as a junior scientific worker, then in 1975 he became a senior scientific worker.
He defended his dissertation on the theme "The nature of solutions of evolutionary equations and special derivative hyperbolic equations" on the specialty of Differential Equations in 1976, he defended his doctoral dissertation on "Problems that can be solved globally for nonlinear hyperbolic equations" on the specialty of Differential Equations at Razmadze Mathematical Institute in Georgia in 1988.
He was employed as an associate professor at Azerbaijan Polytechnic Institute in 1981. From 1989 to 2001 he headed the Department of Applied Mathematics. He is a professor of Mathematics Department of Azerbaijan Technical University since 2001. He leads the Scientific Laboratory of "Mathematical Modeling of Some Non-Stationary Processes" operating at the Mathematical Department since 1991.
He has been working as a senior research fellow at the Institute of Mathematics and Mechanics since 1996, and he is the Head of the Department of Differential Equations of that Institute since 2013.
He has been engaged in pedagogical activity at several universities (Baku State University, Azerbaijan University) in different years.
He is the author of more than 150 scientific works and 2 textbooks. He has led more than 10 doctors of philosophy.