“Empatiya” klub tərəfindən “Sosial iş və insan hüquqları” mövzusunda mühazirə
Azərbaycan Universiteti Sosial işin təşkili kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Empatiya” klub tərəfindən tələbələr üçün 10 dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş “Sosial iş və insan hüquqları” mövzusunda mühazirə təşkil olunub. Mühazirəni klubun təlimçiləri , Gənclərlə iş ixtisası üzrə magistratura I kurs tələbəsi Ülviyyə Mehdiyeva və Həyat fəaliyyətinin müxtəlif sahələrində Sosial iş  ixtisası üzrə magistratura II kurs tələbəsi Əsli Xəlilova aparıb.
Mühazirə insan hüquqları anlayışı, Beynəlxalq İnsan Hüquqları Bəyannaməsi, insan hüquqlarının üç nəsli, Azərbaycanda insan hüquqları, Sosial işçi və insan hüquqları mövzularını əhatə edib.
Qeyd edək ki, BMT Baş Məclisi 1948-ci il dekabrın 10-da "İnsan Hüquqları haqqında Ümumi Bəyannamə" qəbul edib və 1950-ci ildə bütün dövlətlərə və maraqlı təşkilatlara dekabrın 10-u gününü İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd etməyi tövsiyə edib. Bu sənədin qəbul edilməsində məqsəd insan hüquqlarını və bütün ölkələrin əməl etməli olduqları normaları müəyyən etmək idi. Bəyannamə müxtəlif sosial-iqtisadi quruluşlu dövlətlərin insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını nümayiş etdirmiş mühüm beynəlxalq sənəddir. O, dünya dövlətlərinin konstitusiya və qanunlarına da öz müsbət təsirini göstərir. Dünya xalqları "Bəyannamə"nin müddəalarından öz hüquqları, sülh, demokratiya və tərəqqi uğrunda mübarizədə istifadə edirlər.

Lecture on "Social Work and Human Rights" by the Empathy Club
The "Empathy" club, operating under the Department of Social Work at the University of Azerbaijan, organized a lecture on "Social Work and Human Rights" for students on December 10 - International Human Rights Day. The lectures were given by the club's instructors, the first-year student of the master's degree in Youth Affairs Ulviyya Mehdiyeva and the second-year student of the Master's degree in Social work in various fields of life Asli Khalilova.
The lecture covered topics such as the concept of human rights, the International Declaration of Human Rights, the three generations of human rights, human rights in Azerbaijan, Social workers and human rights.
It should be noted that the UN General Assembly adopted the "Universal Declaration of Human Rights" on December 10, 1948. Since 1950  December 10 was offered to be celebrated as Human Rights Day in all states and interested organizations. The purpose of the adoption of this document was to establish human rights and norms that all countries must follow. The Declaration is an important international document that demonstrates the possibilities for cooperation between countries with different socioeconomic structures in the field of human rights protection. It also has a positive impact on the constitution and laws of the world. The nations of the world use the provisions of the Declaration in their struggle for their rights, peace, democracy, and progress.