Azərbaycan Universitetində ali təhsilin gələcəyinə həsr olunan beynəlxalq konfrans keçirilir
Azərbaycan Universitetində “The Future of Higher Education: Global Perspectives, Local Impact” (Ali təhsilin gələcəyi: qlobal perspektivlər, lokal təsir)  adlı iki günlük beynəlxalq konfrans keçirilir. Tədbirdə ali təhsilin gələcəyinə dair müasir trendlərin, innovativ yanaşmaların və lokal reallıqların qlobal dəyişikliklərlə qarşılıqlı təsiri müzakirə olunur.
Azərbaycan Universiteti və Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən konfransın məqsədi ali təhsil sistemlərinin modernləşdirilməsi, rəqəmsal transformasiya, beynəlmiləlləşmə, həmçinin əmək bazarının sürətlə dəyişən tələblərinə uyğun bacarıqların inkişafı istiqamətində fikir mübadiləsinin aparılmasıdır.  Konfransın işində elm və təhsil ictimaiyyətinin nümayəndələri, 20-dən çox ölkədən alim, tədqiqatçı və ekspert iştirak edir.
Tədbirdən əvvəl universitet rəhbərliyi və konfrans iştirakçıları Fəxri Xiyabanda Ümummilli  Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, xatirəsini ehtiramla yad edərək abidəsi önünə gül dəstələri qoyublar. Akademik Zərifə Əliyevanın da məzarı ziyarət edilib, abidəsi önünə gül dəstələri düzülüb.
Beynəlxalq tədbiri Azərbaycan Universitetinin rektoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva açaraq qeyd edib ki, Azərbaycanın ali təhsil sisteminin inkişafı Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş strateji xəttə əsaslanır. Onun müdrik və uzaqgörən siyasəti nəticəsində təhsil dövlət quruculuğunun prioritetlərindən birinə çevrilib. Bu strateji kurs Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Eyni zamanda, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən təhsil, sosial və digər sahələrə göstərilən ardıcıl diqqət və dəstək bütövlükdə insan kapitalının inkişafına böyük töhfədir.
Rektor çıxışında qeyd edib ki, ali təhsil sistemi tarixi transformasiya mərhələsindən keçir. Qloballaşma, rəqəmsallaşma, süni intellekt texnologiyalarının inkişafı və dəyişən əmək bazarı bu sahədə ciddi dəyişikliklərə səbəb olur. Ali təhsil artıq yalnız bilik ötürən sistem deyil, innovasiya yaradan, tənqidi düşüncəni formalaşdıran və cəmiyyətin inkişafına istiqamət verən dinamik bir ekosistemdir. Bu baxımdan konfransın mövzusu olan “qlobal baxış və lokal təsir” yanaşması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və çox əhəmiyyətli bir ideyanı özündə birləşdirir. Biz beynəlxalq təcrübələri öyrənməli, qabaqcıl modelləri mənimsəməli, lakin eyni zamanda onları yerli kontekstə uyğunlaşdıraraq real təsir yaratmalıyıq. Çünki hər bir universitet yalnız qlobal sistemin bir hissəsi deyil, həm də öz cəmiyyətinin inkişafında mühüm rol oynayan bir mərkəzdir.
Səadət Əliyeva bildirib ki, müasir dövrdə elmi tədqiqatların rolu daha da artır. Universitetlər bilik istehsal edən və innovasiyaları təşviq edən əsas platformalara çevrilməlidir. Bu istiqamətdə beynəlxalq əməkdaşlıq, multidissiplinar yanaşma və elmi şəffaflıq prinsipləri xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Rektor Səadət Əliyeva həmçinin bildirib ki, rəhbərlik etdiyi Azərbaycan Universiteti bu il 35 illik yubileyini qeyd edir. “Biz 35 illik fəaliyyət yoluna nəzər salırıq. Bu illər ərzində qazandığımız təcrübə bizə göstərir ki, davamlı inkişaf yalnız dəyişikliklərə açıq olmaqla mümkündür. Məhz bu səbəbdən biz bu gün burada gələcəyin ali təhsil modelini birlikdə müzakirə edirik”, - deyə rektor qeyd edib.
Daha sonra Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülkər Səttarova; Milli Məclisin Elm və təhsil komitəsinin sədri, professor Anar İsgəndərov;  Qazaxıstanın Xalel Dosmuxamedov adına Atırau Universitetinin prorektoru Bakıt Altınbaşov çıxış ediblər. Çıxışlarda ali təhsilin qarşısında duran müasir çağırışlar - rəqəmsallaşma, süni intellektin təhsilə inteqrasiyası, tədrisin keyfiyyətinin artırılması, universitet - sənaye əməkdaşlığının gücləndirilməsi, innovasiya və tədqiqat fəaliyyətinin inkişafı, qlobal rəqabət mühitində milli ali təhsil sistemlərinin mövqeyinin möhkəmləndirilməsi kimi məsələlərə toxunulub.
Açılış mərasimindən sonra konfrans iki plenar sessiya ilə davam edib. Birinci plenar sessiyada Türkiyənin TED Universitetinin professoru Kürşat Çağıltay “Is Artificial Intelligence the New Savior of Higher Education?” (Süni intellekt ali təhsilin yeni xilaskarıdırmı?) mövzusunda çıxış edərək süni intellektin ali təhsildə rolu, imkanları və potensial riskləri barədə geniş təhlil təqdim edib. İkinci plenar sessiyada isə Böyük Britaniyanın Middlesex Universitetinin professoru Paul Gibbs “Thinking, AI and the future of the scholar” (Düşüncə, süni intellekt və tədqiqatın gələcəyi) adlı məruzəsi ilə akademik fəaliyyət və sahibkarlıq yanaşmaları arasında balans məsələlərinə diqqət çəkib.
Tədbirin bölmə iclaslarında isə süni intellektin ali təhsildə rolu, imkanları və potensial riskləri;  ali təhsildə rəqəmsal transformasiya, bilik transferi, qloballaşma və beynəlxalq əməkdaşlıq, davamlı inkişaf, sosial məsuliyyət və bərabərlik, həmçinin idarəetmə, keyfiyyət təminatı və gələcəyin bacarıqları kimi aktual istiqamətlər üzrə elmi tədqiqatların nəticələri təqdim olunub, müzakirələr aparılıb.
“The Future of Higher Education: Global Perspectives, Local Impact” (Ali təhsilin gələcəyi: qlobal perspektivlər, lokal təsir) beynəlxalq konfransı sabah da davam edəcək.

An international conference dedicated to the future of higher education is being held at Azerbaijan University
A two-day international conference titled “The Future of Higher Education: Global Perspectives, Local Impact” is being held at Azerbaijan University. The event is dedicated to discussing the interaction of modern trends, innovative approaches, and local realities with global changes in the context of the future of higher education.
The purpose of the Conference, co-organized by Azerbaijan University and the State Agency for Science and Higher Education, is to exchange views on the modernization of higher education systems, digital transformation, internationalization, and skills development in line with rapidly changing labor market demands. Representatives of the scientific and educational community, scientists, researchers, and experts from more than 20 countries are participating in the Conference.
Before the start of the event, the University administration and the Conference participants visited the grave of National Leader Heydar Aliyev in the Alley of Honor, paid tribute to his memory, and laid flowers at his monument. The grave of academician Zarifa Aliyeva was also visited, and flowers were laid at her monument.
Opening the international event, the Rector of Azerbaijan University, PhD in Philology Saadat Aliyeva, noted that the development of Azerbaijan's higher education system is based on the strategic line set by the National Leader Heydar Aliyev. As a result of his wise and far-sighted policy, education has become one of the priorities of state-building. This strategic course is successfully continued by the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. At the same time, the constant attention and support provided to education, social, and other spheres by First Vice-President Mehriban Aliyeva are a great contribution to the development of human capital as a whole.
In her speech, the Rector noted that the higher education system is undergoing a historical transformation. Globalization, digitalization, the development of artificial intelligence technologies, and the changing labor market are causing major changes in this field. Higher education is no longer just a system for transferring knowledge, but a dynamic ecosystem that creates innovation, shapes critical thinking, and guides the development of society. In this context, the approach of “global vision and local impact”, which is the theme of the Conference, is of particular importance and includes a very important idea. We must learn from international experience and adopt advanced models, but at the same time adapt them to the local context and make a real impact. Because every university is not only part of a global system, but also a center that plays an important role in the development of its own society.
Saadat Aliyeva noted that in the modern era, the role of scientific research is increasing. Universities must become the main platforms producing knowledge and promoting innovation. In this direction, international cooperation, an interdisciplinary approach, and the principles of scientific openness are of particular importance.
Rector Saadat Aliyeva also noted that Azerbaijan University, which she heads, is celebrating its 35th anniversary this year. “We look back on a 35-year journey of activity. The experience gained over these years shows us that sustainable development is possible only with openness to changes. That is why today we are together here discussing the model of the higher education of the future”, the Rector noted.
Then, speeches were delivered by Ulkar Sattarova, Chairperson of the State Agency for Science and Higher Education; Prof. Anar Isgandarov, Chairman of the Committee for Science and Education of National Assembly of Azerbaijan; and Bakit Altinbashov, Vice-Rector of the Khalel Dosmukhamedov University in Atyrau, Kazakhstan. The speeches touched upon modern challenges facing higher education: digitalization, the integration of artificial intelligence into education, improving the quality of education, strengthening cooperation between universities and industry, developing innovation and research activities, as well as strengthening the positions of national higher education systems in conditions of global competition.
Following the opening ceremony, the Conference continued with two plenary sessions. At the first plenary session, Prof. Kurshat Chagiltay from TED University, Turkiye, delivered a report on the topic “Is Artificial Intelligence the New Savior of Higher Education?” and presented a comprehensive analysis of the role, opportunities, and potential risks of artificial intelligence in higher education. At the second plenary session, Prof. Paul Gibbs from Middlesex University (UK), in his report “Thinking, AI and the future of the scholar”, drew attention to questions of balance between academic activity and entrepreneurial approaches.
Within the sectional sessions of the event, results of scientific research were presented and discussions took place regarding the role, opportunities, and potential risks of AI in higher education; digital transformation in higher education, knowledge transfer, globalization and international cooperation, sustainable development, social responsibility and equality, as well as governance, quality assurance, and skills of the future.
The international conference “The Future of Higher Education: Global Perspectives, Local Impact” will continue tomorrow.