ICONAT-2020 onlayn formatda keçirilib
Azərbaycan Universiteti, Türkiyənin Eskişehir Teknik Universiteti və Ukraynanın Xarkov Milli Radioelektronika Universitetinin birgə təşkil etdiyi ICONAT-2020 ( International Conference on Natural Sciences and Technologies) beynəlxalq konfransı mövcud ekstremal şəraitə uyğun olaraq Zoom proqramı vasitəsilə onlayn formatda keçirilib.
Konfransın məqsədi dünyanın müxtəlif universitet və elmi-tədqiqat institutlarında fəaliyyət göstərən tədqiqatçı və alimləri bir araya gətirərək dəqiq elmlər sahəsində əldə olunan elmi uğurların və yeniliklərin paylaşılmasıdır.
Konfrans iştirakçıları kompüter elmləri, texnologiya, fizika, kimya, biologiyanın müxtəlif istiqamətlərində apardıqları tədqiqatların nəticələrini tədbirin proqramına uyğun olaraq avqustun 20-dən 22-dək onlayn platformada müxtəlif bölmə iclaslarında təqdim ediblər.
Konfransın işində Türkiyə, Azərbaycan, Ukrayna, Gürcüstan, Norveç, Hindistan, İraq, Nigeriya, Kolumbiya, Əlcəzair kimi ölkələrin müxtəlif universitetlərini təmsil edən 50-yə yaxın alim və tədqiqatçı iştirak edib.
Konfransın sədri Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva olub. Rektoru Təşkilat Komitəsində universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, riyaziyyat elmləri doktoru, professor Yusif Qasımov və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev təmsil edib. Universitetin professor-müəllim heyətindən Gündüz Mirzəbəyli, Rasim Şirinov, Bəhram Əzizov, Qabil Əliyev, Lətifə Ağamalıyeva, Nurdan Ağayeva, Nigar Qafarova, Əbilhəsən Əhmədov, Teymur Abbasov isə Beynəlxalq Elmi Komitədə yer alıblar.
Konfransın dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan alim və tədqiqatçılar  arasında doğurduğu marağı nəzərə alaraq onun növbəti ildə də keçirilməsi qərara alınıb.

ICONAT-2020 was held online
The International Conference on Natural Sciences and Technologies (ICONAT-2020), organized by the Azerbaijan University, Eskishehir Technical University of Turkey and Kharkiv National University of Radio Electronics, was held online via the Zoom program due to the current extreme conditions.
The purpose of the conference is to bring together researchers and scientists from various universities and research institutes around the world to share scientific achievements and innovations in the field of exact sciences.
The conference participants presented the results of their research in various areas of computer science, technology, physics, chemistry, biology in accordance with the program of the event from August 20 to 22 at various section meetings on the online platform.
The conference was attended by about 50 scientists and researchers from various universities in Turkey, Azerbaijan, Ukraine, Georgia, Norway, India, Iraq, Nigeria, Colombia and Algeria.
Rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva was represented at the Organizing Committee by Vice-Rector for Scientific Affairs, Doctor of Mathematical Sciences, Professor Yusif Gasimov and Dean of the Faculty of Information and Communication Technologies Asif Pashayev. Gunduz Mirzabayli, Rasim Shirinov, Bahram Azizov, Gabil Aliyev, Latifa Aghamaliyeva, Nurdan Aghayeva, Nigar Gafarova, Abilhasan Ahmadov and Teymur Abbasov among the University teaching staff took part at the International Scientific Committee.
Taking into account the interest of the conference among scientists and researchers from around the world, it was decided to be hold next year too.